W homilii podziękował mieszkańcom miasta za wierność złożonej przed ponad trzystu laty przysiędze.

– Jesteście wierni tej obietnicy, którą złożyli wasi przodkowie i to bardzo dobrze – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej. – Ileż przez ten czas przetoczyło się dziejowych nawałnic… Ileż pokoleń żyło w tym mieście, a jednak przetrwało to przekonanie, że to właśnie u Boga należy szukać pomocy i ratunku – mówił.

Zauważył, że liturgia, która rozpoczyna się w kościele przekracza mury świątyni, aby „w modlitwie błogosławieństwa powierzyć miasto i jego mieszkańców”. Zwrócił uwagę, że procesja ma charakter błagalny. – Chcemy prosić, by Bóg chronił od pożarów – w tym sensie dosłownym – ale chcemy prosić by Bóg chronił też nas od pożarów wewnętrznych: od niezgody czy nienawiści – dodał bp Wodarczyk.

Nawiązując do liturgii czytań Niedzieli Dobrego Pasterza podkreślił, że „jako uczniowie Chrystusa mamy dawać świadectwo wobec świata”. – Mamy także otwierać nowe przestrzenie dla tych, którzy będą chcieli otwierać się dla Chrystusa – powiedział.

W uroczystej Eucharystii licznie wzięli udział mieszkańcy Żor oraz okolicznych miejscowości. W kościele były obecne poczty sztandarowe służb miejskich, szkół, przedstawicieli rzemiosła. Byli także obecni samorządowcy i parlamentarzyści, jak i reprezentanci parlamentu europejskiego.

Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami żorskiej Starówki. Trasę przejścia tradycyjnie zabezpieczali strażacy, a uczestnicy procesji nieśli na pamiątkę pożaru miasta z 1702 zapalone pochodnie.

Święto Ogniowe jest obchodzone każdego roku na pamiątkę pożaru, który zniszczył miasto nocą 11 maja 1702. Wówczas to, gdy ogień ustąpił z miejskiej zabudowy mieszkańcy postanowili, że będą uczestniczyć corocznie w procesji w intencji ochrony ich miasta przed klęską pożaru. W tym dniu na rynku miasta ma również miejsce uroczysty apel z wręczeniem strażakom odznak i nominacji. Późnym wieczorem odbywa się także koncert oraz nocny bieg uliczny po centrum miasta na trasie o długości 5 km.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.