W homilii podziękował mieszkańcom miasta za wierność złożonej przed ponad trzystu laty przysiędze.

– Jesteście wierni tej obietnicy, którą złożyli wasi przodkowie i to bardzo dobrze – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej. – Ileż przez ten czas przetoczyło się dziejowych nawałnic… Ileż pokoleń żyło w tym mieście, a jednak przetrwało to przekonanie, że to właśnie u Boga należy szukać pomocy i ratunku – mówił.

Zauważył, że liturgia, która rozpoczyna się w kościele przekracza mury świątyni, aby „w modlitwie błogosławieństwa powierzyć miasto i jego mieszkańców”. Zwrócił uwagę, że procesja ma charakter błagalny. – Chcemy prosić, by Bóg chronił od pożarów – w tym sensie dosłownym – ale chcemy prosić by Bóg chronił też nas od pożarów wewnętrznych: od niezgody czy nienawiści – dodał bp Wodarczyk.

Nawiązując do liturgii czytań Niedzieli Dobrego Pasterza podkreślił, że „jako uczniowie Chrystusa mamy dawać świadectwo wobec świata”. – Mamy także otwierać nowe przestrzenie dla tych, którzy będą chcieli otwierać się dla Chrystusa – powiedział.

W uroczystej Eucharystii licznie wzięli udział mieszkańcy Żor oraz okolicznych miejscowości. W kościele były obecne poczty sztandarowe służb miejskich, szkół, przedstawicieli rzemiosła. Byli także obecni samorządowcy i parlamentarzyści, jak i reprezentanci parlamentu europejskiego.

Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami żorskiej Starówki. Trasę przejścia tradycyjnie zabezpieczali strażacy, a uczestnicy procesji nieśli na pamiątkę pożaru miasta z 1702 zapalone pochodnie.

Święto Ogniowe jest obchodzone każdego roku na pamiątkę pożaru, który zniszczył miasto nocą 11 maja 1702. Wówczas to, gdy ogień ustąpił z miejskiej zabudowy mieszkańcy postanowili, że będą uczestniczyć corocznie w procesji w intencji ochrony ich miasta przed klęską pożaru. W tym dniu na rynku miasta ma również miejsce uroczysty apel z wręczeniem strażakom odznak i nominacji. Późnym wieczorem odbywa się także koncert oraz nocny bieg uliczny po centrum miasta na trasie o długości 5 km.

Najnowsze

14 październik 2024

Wręczono nagrodę Lux ex Silesia

W imieniu Zygmunta Brachmańskiego statuetkę odebrała żona artysty podczas uroczystości Międzyuczelnianej Inauguracji Roku...

12 październik 2024

Żywy Różaniec wciąż żywy

W katowickiej katedrze zgromadzili się członkowie wspólnot Żywego Różańca Archidiecezji Katowickiej.

05 październik 2024

Autorytet wyraża się w życiu zgodnym z wyznawanymi wartościami

Tradycyjna pielgrzymka nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej...

04 październik 2024

ZAPROSZENIE DO MODLITWY O POKÓJ

Metropolita katowicki apeluje o post i modlitwę w intencji pokoju we wspomnienie...

04 październik 2024

Dla Boga zawsze chciej więcej

Do kościoła pw. św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie wprowadzono relikwie świętego...

03 październik 2024

Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Obchody rozpoczęły się od Mszy św., której przewodniczył abp Adrian Galbas. Druga...