- Mocno tutaj wybrzmiewa słowo „parafia” – mówił metropolita katowicki podczas homilii. Przypomniał, że to właśnie parafie są miejscami szczególnego głoszenia Chrystusa. - XXI wiek głoszenia Ewangelii, to jest wiek głoszenia we wszystkich językach świata i wszędzie tam, gdzie żyją ludzie – dodał.

Abp Skworc zauważył, że na świecie można zauważyć nieustanną potrzebę ewangelizacji. – Potrzebna jest i nowa ewangelizacja, i powtórna ewangelizacja, ale przede wszystkim jest potrzebna permanentna ewangelizacja… - mówił. - Dziękuję, że wy zechcieliście się formować i w ten sposób poznawać Ewangelię – powiedział.

Odniósł się także do powiedzenia kard. Wyszyńskiego, który mówił, że czas to miłość. – Kto daje czas, ten daje miłość. Uczestnicząc w zajęciach daliście dowód miłości. Miłości do parafii, miłości do Kościoła, miłości do Chrystusa. Oby ta miłość zawsze się w was rozrastała – mówił.

Metropolita katowicki podkreślił także, że każdy z obecnych w kaplicy ma misję do spełnienia. – I w mocy Ducha Świętego idźcie i głoście. Tak jak kiedyś losy Ewangelii zostały złożone w ręce kobiet i uczniów, tak teraz są złożone w nasze ręce. Zatem idźmy w mocy Bożego Ducha – powiedział.

- Szkoła Katechetów Parafialnych trwa 4 lata. Na każdy semestr przypadało po 120 godzin zajęć. Studium Wiary polegało natomiast na tym, że jego uczestnicy mogli uczęszczać na dowolne zajęcia, jednak nie podchodzili do egzaminów – mówi ks. Grzegorz Strzelczyk, który odpowiada za Studium Wiary i Szkołę Katechetów Parafialnych.

Ks. Strzelczyk podkreśla, że „studium jest realizacją postanowień II Synodu Archidiecezji Katowickiej, który zaleca tworzenie okazji do pogłębienia formacji świeckich”. – Każdy z was może też przez swoich księży proboszczów wystąpić do kurii metropolitalnej o misję kanoniczną, dzięki której będziecie mogli wspomagać waszych kapłanów na parafiach – zachęcał absolwentów ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

Studium Wiary i Szkoła Katechetów Parafialnych to owoc II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Pierwszą edycję ukończyło w sumie blisko 50 osób. Patronat nad taką formą pogłębiania wiedzy teologicznej objął Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, natomiast organizacją i nadzorem merytorycznym zajmuje się Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

 

Najnowsze

09 wrzesień 2024

Bp Olszowski w Pszowie: Nigdy nie spotkałem człowieka, który by żałował, że był wierny Bogu

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w trakcie odpustu w sanktuarium Matki...

09 wrzesień 2024

Proszę, by dzieci do nas wróciły. Barbara zaniosła do Lourdes swoje błaganie.

Bała się od zawsze... Dziś, wraz z grupą niemal 200 pielgrzymów, uczestniczy...

08 wrzesień 2024

Rozpoczęła się V Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych do Lourdes

184 pielgrzymów dotarło w sobotę do Lourdes. Wśród nich są liderzy, medycy, wolontariusze...

08 wrzesień 2024

Abp Galbas na Kahlenbergu k. Wiednia: Chrześcijaństwo w Europie zagrożone jest przez obojętność samych chrześcijan

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Józefa, Polskim Sanktuarium...

06 wrzesień 2024

Katowice. 150 lat obecności bonifratrów w Bogucicach

Abp Adrian Galbas sprawował uroczystą Mszę św. w bazylice św. Szczepana. Był...