Metropolita katowicki spotkał się z młodzieżą przebywającą w Katowicach na rekolekcjach oazowych, by opowiedzieć o historii Kościoła na Śląsku. Wcześniej w katowickiej katedrze Eucharystię dla młodzieży odprawił bp Marek Szkudło.

{Play}

Czwartego dnia rekolekcji oazowych III stopnia, młodzież która bierze w nich udział udała się do centrum Katowic. Tam w katowickiej katedrze czekał na nich bp Marek Szkudło, który sprawował dla młodzieży Eucharystię.

Po Mszy św. spotkali się z metropolitą katowickim abp. Wiktorem Skworcem. Nawiązując do tematyki rekolekcji oazowych III stopnia mówił do młodzieży, że „w Kościele mówimy: Ecclesia semper reformanda, co oznacza, że Kościół cały czas się zmienia. - Wy na III stopniu oazy poznajecie, czym jest Kościół, a on realizuje się w Kościołach lokalnych, czyli diecezjach – mówił metropolita oazowiczom.

Następnie przybliżył młodzieży prawie 100 – letnią historię (archi)diecezji katowickiej. Pomocą służyły mu w tym portrety biskupów: Augusta Hlonda, Arkadiusza Lisieckiego, Stanisława Adamskiego i Herberta Bednorza. Nie zabrakło miejsca na ciekawostki. – Wszyscy dziwią się, dlaczego w Katowicach w jednym miejscu skupione są: katedra, kuria, seminarium, drukarnia, Wydział Teologiczny, Dom Księży Emerytów... wszystkie ważniejsze budynki diecezjalne. A to pochodzi od pierwszego biskupa katowickiego, który kupił 10 hektarów ziemi w południowej części Katowic. Tu, gdzie jesteśmy, była dawniej cegielnia, potem biskup Hlond wykupił tę ziemię i tu budowano poszczególne budynki – opowiadał arcybiskup.

Sami oazowicze zasypali metropolitę katowickiego pytaniami. Interesowało ich m.in. to ilu kapłanów zostało wyświęconych od początku istnienia diecezji i kim są diakoni stali. Arcybiskup opowiadał też o swoich doświadczeniach pracy w najbardziej obfitującej w powołania diecezji tarnowskiej i o formacji do kapłaństwa, która w archidiecezji katowickiej rozpoczyna się rokiem propedeutycznym w Brennej.

Obecnie trwa 3 turnus rekolekcji oazowych. W Katowicach 50 osobowa grupa oazowiczów uczestniczy w rekolekcjach III stopnia, przeżywając je pod hasłem „Kościół – Matka, Matka Kościoła”. Całość rekolekcji trwa 15 dni i jest zbudowana w oparciu o tajemnice różańcowe.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.