Podczas Mszy św. w sposób szczególny modlono się o  pokój.

- Przeżywane przez nas wydarzenia musimy widzieć w głębszym porządku. Jest to porządek zachowania Bożego ładu, który został ustanowiony na początku, gdy Bóg stwarzał człowieka. Podczas tej Eucharystii w formularzy „Mszy o pokój” zostało to wypowiedziane – mówił bp Wodarczyk. – Modlimy się za ludzi, którzy mają wspólne pochodzenie i powinni tworzyć jedną rodzinę połączoną więzami wzajemnej miłości – dodał.

Zwracając się do obecnych w kościele służb mundurowych podkreślił, że „ci, którzy noszą mundur nie są przecież ludźmi przemocy, ale są tymi, którzy mają stać zawsze po stronie tych, którzy potrzebują pomocy”. – Jeżeli doszłoby do niebezpiecznego przesilenia to mają to też być osoby, które nas obronią – dodał.

W homilii pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej przypomniał, że „powinniśmy sobie uświadamiać, że prawdziwym źródłem pokoju jest sam Bóg”. – Ta Eucharystia jest nasycona pragnieniem, abyśmy doświadczyli od Chrystusa prawdziwego pokoju – mówił. – Przychodzimy tutaj też po to, aby w naszych sercach odnaleźć prawdziwy Chrystusowy pokój – dopowiedzieli.

Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich, a następnie kolumna wojskowa wyruszyła na Plac pod Żyrafą, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie medali, mianowanie na wyższe stopnie wojskowe, a także piknik wojskowy z pokazem sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek wojskowych województwa śląskiego. Całość zakończyła się koncertem.

Corocznie w Tychach kilka dni po 15 sierpnia jest organizowane Święto Wojska Polskiego. Każdorazowo rozpoczyna się Eucharystią w kościele św. Marii Magdaleny, po której ma miejsce przemarsz na Plac pod Żyrafą, gdzie odbywają się dalsze uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

/fot. ks. S. Kreczmański/