W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca sprawowano Eucharystię w I rocznicę śmierci, pochodzącego z Katowic, ks. abpa Szczepana Wesołego, wieloletniego duszpasterza polskiej emigracji.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

W swoim słowie bp Lechowicz przypomniał zgromadzonym kapłanom i wiernym, że abp Wesoły zawsze był blisko tych, do których był posłany. – Pasterz blisko ludzi i ludzie blisko swojego pasterza. To była taka obustronna przyjaźń – mówił hierarcha, opowiadając o relacjach abp Wesołego z powierzoną sobie Polonią. Dodał, że abp Wesoły zawsze był dostępny dla tych, którzy chcieli się z nim spotkać i, że „traktował wszystkich, do których był posłany, jako swoich”. – W sposób szczególny jako swoich traktował Polaków żyjących poza granicami kraju – powiedział.

Jak zauważył bp Lechowicz, „kluczem posługi abp Szczepana była modlitwa”, która jest „najskuteczniejszym lekarstwem na nasze słabości duchowe i fizyczne”. – Abp Szczepan Wesoły był człowiekiem modlitwy – dodał.

Metropolita katowicki, wspominając abp. Szczepana Wesołego, wspominał, że „służył on tam, gdzie był potrzebny”. – Był tam, gdzie Polonia prosiła o jego posługę. Dlatego można o nim powiedzieć, że był „biskupem na walizkach” – mówił.

Po Eucharystii miało miejsce pobłogosławienie tablicy upamiętniającej ks. abpa Szczepana Wesołego. Odsłonił ją bp Wiesław Lechowicz wraz z rektorem Polskiej Misji Katolickiej dla Anglii i Walii ks. prał. Stefanem Wylężkiem.

– Jest to inicjatywa Polonii. Zarówno duszpasterzy posługujących wśród Polaków poza granicami naszego kraju, jak i wiernych świeckich, którzy aktualnie przebywają w Anglii, Niemczech i Francji. W ten sposób chcieli oni wyrazić wdzięczność ks. abp. Szczepanowi Wesołemu. Jest to taki materialny wyraz wdzięczności, który upamiętnia tego wielkiego duszpasterza – powiedział na temat inicjatywy powstania tablicy abp Skworc.

Abp Szczepan Wesoły urodził się w 1926 w Katowicach. Zmarł 28 sierpnia 2018 w Rzymie. Pochowany został w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Cała jego posługa biskupia była związana z duszpasterstwem polskiej emigracji. Rezydując w Rzymie czynnie udzielał się duszpastersko wśród Polonii na całym świecie.

POSŁUCHAJ RELACJI #RadioeM / Marcin Iciek

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Najnowsze

25 lipiec 2021

Błogosławieństwo pojazdów w Tychach

Uroczystej sumie odpustowej w parafii pw. św. Krzysztofa przewodniczył bp Adam Wodarczyk...

19 lipiec 2021

Podziękowanie za kondolencje

Bp Adam Wodarczyk dziękuje za modlitwę i słowa wsparcia w związku ze...

17 lipiec 2021

Wielki Ślązak trafił na pomnik

Tym Ślązakiem jest Henryk Sławik. Bohater, który w czasie II wojny światowej...

14 lipiec 2021

Chcemy pomagać osobom, które mogły doznać skrzywdzenia w Kościele

Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej oraz Przewodniczący Zespołu...

12 lipiec 2021

Święto Leśników w katedrze

Pracownicy Lasów Państwowych zgromadzili się w katowickiej katedrze poniedziałek 12 lipca na...

09 lipiec 2021

Słowo Arcybiskupa Katowickiego

DO WIERNYCH I DUCHOWIEŃSTWA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ