To słowa, które metropolita katowicki skierował do uczestników Eucharystii z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej oraz w intencji pomordowanych policjantów II RP.

Abp Skworc dodał, że prymat Boga zapewnia ład moralny oraz społeczny w państwie. – Chrześcijańskie doświadczenie wieków zostało przekute w zasadę, że jeżeli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na właściwym – powiedział. 

Przywołał rotę przysięgi policjantów, która na początku i na końcu odwołuje się do Boga. Jest on Alfą i Omegą, pierwszą i ostatnią literą alfabetu policyjnej przysięgi i etosu policjanta– mówił. – Tak właśnie służbę państwowej policji i policjantów postrzegali założyciele tej zasłużonej dla Ojczyzny policyjnej formacji – dodał.

Zauważył, że składana przez służby mundurowe przysięga została poddana dramatycznej próbie we wrześniu 1939. – Niejednokrotnie policjanci podjęli zbrojny opór przeciwko agresorom będąc pierwszymi ofiarami walk – powiedział, przytaczając informacje mówiące o 3 tys. ofiar wśród policjantów oraz blisko 12 tys. osób, które dostały się do niewoli sowieckiej.

Z przeszło 3 tys. śląskich policjantów 80% nie przeżyło II wojny światowej. Po wojnie zgotowano im kolejne katusze. Jeszcze większe, bo z rąk rodaków – powiedział abp Skworc. 

Metropolita katowicki przypomniał również o tym, że podczas Eucharystii trwa również modlitwa za zmarłych policjantów. – Wierzymy, że Bóg zabezpieczył los poległych (…). Jesteśmy wszyscy głęboko przekonani, jest to przekonanie graniczące z pewnością i jest zasiane w naszych sercach, że istnieje Ostateczna Sprawiedliwość. To nie jakaś rękami ludzkimi uczyniona sądowa struktura czy machina. To Osobowa Miłość, która znajduje ludzi godnych siebie, tym bardziej jeśli żyli Ewangelią i złożyli z siebie całopalną ofiarę – powiedział.

Abp Skworc odniósł się również do sobotniego Święta Podwyższenia Krzyża. Podkreślił, że Polacy powinni zebrać się pod krzyżem, który dzięki śmierci Jezusa Chrystusa zyskał zupełnie inny wymiar. Świat się zmienia, lecz krzyż mocno stoi. Łączy doczesne z wiecznym, kieruje wzrok ku górze, podnosi i każe podnosić innych. Uczy kochać i przebaczać. Bóg zapłać poległym policjantom za lekcję miłości krzyża – znaku zbawienia dodał hierarcha. 

Po Eucharystii jej uczestnicy udali się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie znajduje się jedyny w Polsce Grób Nieznanego Policjanta.

Corocznie na początku września w katowickiej katedrze ma miejsce Eucharystia podczas której policjanci modlą się,wspominając poległych podczas służby, jak również prosząc o błogosławieństwo dla podejmowanych działań.

Najnowsze

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...

10 kwiecień 2024

Obradowała Rada Kapłańska

Spotkanie odbyło się we wtorek 9 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

09 kwiecień 2024

Abp Galbas: trzy warunki spełniania woli Bożej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Eucharystia rozpoczęła diecezjalne rekolekcje...