Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w sobotę, 14 września poświęcił nowy kościół i ołtarz w należącym do Jastrzębia-Zdroju Bziu Zameckim. Budowa świątyni trwała niespełna 10 lat. 

Jak podkreśla obecny proboszcz parafii, ks. Janusz Rudzki, parafianie byli bardzo zaangażowani w budowę nowej świątyni. – Codziennie na budowę przychodziło około 50 osób – stwierdza. Dodaje, że od czasu wystąpienia o pozwolenie na budowę do momentu ukończenia kościoła minęło niespełna 10 lat.

Podczas homilii wygłoszonej w kościele pw. świętych Piotra i Pawła metropolita katowicki podkreślał służebną rolę budowli kościoła. – Budujemy kościół po to, żeby stał się dla was wieczernikiem, miejscem spotkania z Jezusem Chrystusem, który uobecnia swoją ofiarę krzyżową w ofierze eucharystycznej – powiedział. 

- Różna jest materia budowania kościoła. Ta, której nie widać, to modlitwa, cierpienie, choroba… I również tym, którzy w ten sposób budowali ten kościół chciałbym podziękować – mówił abp Skworc. Zwrócił również uwagę, że najważniejsze w parafii jest „budowanie żywego Kościoła, który rodzi powołania do służby Ewangelii”.

Nowy kościół w Bziu Zameckim zastąpił stare miejsce kultu powstałe w przebudowanej gospodzie, zaadaptowanej po pożarze, na skutek którego spłonęła przed ponad 70 laty zabytkowa drewniana świątynia. Pod nowo wybudowanym kościołem zostały przygotowane także salki parafialne. Obecnie trwa budowa nowego probostwa.