W Archikatedrze Chrystusa Króla pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca sprawowano Eucharystię z okazji dnia przyjaźni polski-węgierskiej. Podczas homilii metropolita katowicki odniósł się do więzi łączącej oba narody. W sposób szczególny przywołał postać Henryka Sławika.

Opisując Henryka Sławika, metropolita katowicki zauważył, że „jako socjalista walczył i to czasem bardzo praktycznie, i konkretnie, o sprawiedliwość społeczną”. – Krytykował instytucje II Rzeczpospolitej. Kościoła ni kleru nie oszczędzał. Nie był jednak zaślepionym ideologiem, niezdolnym do rewizji swoich poglądów. Co ostatecznie nastąpiło – powiedział.

– Można się dziś zastanawiać, w jaki sposób nasz bohater, Henryk Sławik, człowiek z socjalistycznym życiorysem, antyklerykał, aczkolwiek nie ateista i osobisty wróg Boga „rozliczał się ze swego zarządu” przed Chrystusem? Czy na tak sformułowane pytanie można odpowiedzieć zadowalająco, pozostając niejako na pozycji zewnętrznego obserwatora. A sprawa dotyczy najbardziej intymnej relacji Bóg – człowiek i ostatecznie tylko Bóg wie, co kryje się w sercu człowieka a zewnętrzne manifestacje i deklaracje mogą ukrywać rzeczywistość lub ją fałszować, wszak człowiek bywa mistrzem kamuflażu – zauważył abp Skworc.

Hierarcha przypomniał słowa Chrystusa, który mówił, że po owocach poznaje się wykonane dzieła. – Po owocach poznajemy dziś Henryka Sławika, sprawiedliwego wśród narodów świata. Na medalu Sprawiedliwy wśród narodów świata” umieszczono pochodzący z Talmudu napis, „kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Henryk Sławik razem Jozefem Antallem uratowali tysiące ludzkich istnień… uratowali świat tych osób i te osoby dla świata – powiedział.

– Niech lotne echo życia Henryka Sławika mobilizuje nas do uczciwego działania… do budowania mostów przyjaźni, trwalszych niż wojna i nienawiść; niech nas mobilizuje do bycia odpowiedzialnymi rządcami – jak tego chce Bóg - gotowymi do wspólnego działania i modlitwy o pokój – zauważył abp Skworc. 

Metropolita katowicki przypomniał również, że związek Polski z Węgrami jest szczególnie silny na Górnym Śląsku. Wspomniał o rozstrzelaniu przez Armię Czerwoną w Katowicach-Murckach 29 węgierskich jeńców oraz transporty z pomocą dla narodu węgierskiego, który zmagał się z sowiecką okupacją i walczył o wolność i niepodległość.

W katowickiej katedrze przedstawiciele Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie przekazali również obraz św. Władysława, który zostanie umieszczony w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach, jako podziękowanie mieszkańcom za opiekę nad węgierskim grobem.

Tegoroczne obchody Dnia Węgierskiego odbyły się w Katowicach po raz dziesiąty.

Czytaj także na: Gość Katowicki

Najnowsze

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej

Do momentu jej kanonicznego objęcia administratorem apostolskim pozostaje abp Adrian Galbas SAC.

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.