W katowickiej katedrze celebrowano Eucharystię na rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz uczelni aglomeracji śląskiej, a wraz z nimi biskupi z Katowic, Gliwic i Sosnowca. Abp Skworc w homilii zachęcał zebranych, by byli drogowskazami dla innych.

- W kulturze mobilności spotykamy różnych ludzi, wobec których my jako wierzący, winniśmy być apostołami, wskazującymi drogę do Jezusa Chrystusa, Jedynego Odkupiciela człowieka! Drogowskazami do Źródła wody żywej, czyli do udzielającego się człowiekowi Boga – mówił do zebranych metropolita katowicki.

Odniósł się także do papieskiego orędzia na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, w którym Ojciec święty zachęca do tego by być „misją w świecie”. – Każda ochrzczona i każdy ochrzczony jest misją. Ten, kto miłuje wyrusza w drogę, jest pobudzony, by wyjść ze swoich ograniczeń, jest pociągnięty i pociąga, daje siebie drugiemu i nawiązuje relacje rodzące życie. Nikt nie jest bezużyteczny i nieistotny dla Bożej miłości. Każdy z nas jest misją w świecie, ponieważ jest owocem Bożej miłości – mówił abp Skworc cytując papieża Franciszka.

Odnosząc się do odczytanej liturgii słowa zwrócił uwagę, że również chorobą współczesnego człowieka jest trąd. – Trąd jest symbolem grzechu i skutków życia poza Bogiem (…). Grzech, który popełnia człowiek, atakuje jego relację z Bogiem – powiedział. Podkreślił równocześnie, że „ta choroba jest uleczalna”. – Przede wszystkim wymaga pokornej wiary i ufności – powiedział.

Do przeżywanej Eucharystii wprowadził wszystkich ks. Krzysztof Nowrot, duszpasterz akademicki w Katowicach. – Dzisiaj ksiądz arcybiskup metropolita katowicki wraz z biskupami diecezji ościennych, zapraszając Państwa przed ołtarz, potwierdza nasze poczucie odpowiedzialności i wolę współpracy w kształtowaniu sumień, postaw i umysłów młodych Polaków – powiedział.

Dodał, że wieczorne spotkanie na modlitwie w katowickiej katedrze jest okazją, byśmy „jako Kościół dziękowali Bogu za służbę na rzecz szkolnictwa wyższego”. Zauważył, że ta inauguracja jest okazją, „byśmy wszyscy nabrali świadomości kroczenia jedną drogą”. – Byśmy zyskali wsparcie od Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Źródłem mądrości – mówił.

Po Eucharystii metropolita katowicki wręczył nagrodę „Lux ex Silesia” prof. Władysławowi Nasiłowskiemu, który jest nazywany „nestorem śląskiej medycyny”.

Corocznie na początku października ma miejsce w katowickiej katedrze uroczysta Eucharystia na rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Uczestniczą w niej władze oraz studenci uczelni z terenu Śląska i Zagłębia. Po Eucharystii ma natomiast miejsce wręczenie nagrody „Lux ex Silesia”.

ZOBACZ TRANSMISJĘ EUCHARYSTII

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ