Metropolita katowicki pobłogosławił nową siedzibę Apostolstwa Chorych w Katowicach przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 30/4. Abp Skworc wspomniał postać bp. Stanisława Adamskiego, który przyjął Apostolstwo Chorych do diecezji.

– Bp Adamski sam był wygnańcem. Wojnę przeżył w Warszawie, a nie w Katowicach i dlatego bardzo dobrze rozumiał tych, którzy zostali wygnani ze swojej ziemi. Dlatego przyjął Apostolstwo Chorych z Lwowa – powiedział abp Skworc. – Niech to dzieło rozwija się poprzez miesięcznik, ale również przez duchową wspólnotę chorych – dodał.

– Otrzymaliśmy ten prezent od Pana Boga, dzięki ks. Arcybiskupowi. Chcemy podziękować za to miejsce, za tę przestrzeń, w której pracownicy Apostolstwa Chorych będą mogli koordynować działania w całej Polsce – powiedział ks. Wojciech Bartoszek, redaktor naczelny miesięcznika oraz duszpasterz Apostolstwa Chorych.

Dodał, że w 1945 diecezja katowicka otwarła drzwi dla Apostolstwa Chorych. – Czujemy się spadkobiercami tych dzieł sprzed ponad 90 lat – stwierdził ks. Bartoszek. Przekazał również metropolicie katowickiemu krzyż Apostolstwa Chorych, który jest znakiem honorowego członkostwa w apostolstwie.

– Nasz miesięcznik rozchodzi się obecnie w ok. 32 tys. egzemplarzy – mówi p. Katarzyna Gudz, główna księgowa Apostolstwa. – Staramy się docierać do jak największej liczby chorych. Pomagają nam w tym szafarze, którzy idąc do chorych często zabierają nasze czasopismo – dodaje.

Redaktor miesięcznika p. Renata Cogiel podkreśla natomiast, że spotyka się z dużą wdzięcznością ze strony osób starszych i chorych za działania podejmowane przez Apostolstwo. – Często do nas dzwonią i dziękują, że pomogliśmy im znaleźć rekolekcje, pielgrzymkę czy dobrego duszpasterza – stwierdza.

Na uroczystości pobłogosławienia nowej siedziby byli obecni księża związani z miesięcznikiem, pracownicy, przedstawiciele lekarzy i pielęgniarek oraz przedstawiciele chorych i niepełnosprawnych.

Apostolstwo Chorych swoje korzenie ma w Holandii i sięga 1925 r. Do Polski trafiło za sprawą ks. Michała Rękasa w maju 1930 i już w następny miesiącu ukazał się pierwszy drukowany numer w formie listu do chorych. Po II wojnie światowej Apostolstwo Chorych przeniosło swoją siedzibę do Katowic. Od 8 lat Apostolstwem Chorych kieruje ks. Wojciech Bartoszek.

Najnowsze

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...