Metropolita katowicki był gościem porannej rozmowy w Radiu eM (107,6 FM)

- Nauczanie Jana Pawła II zasługuje, by ogłosić go doktorem Kościoła - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM. Bez wątpienia należy docenić zasługi św. Jana Pawła II dla całego Kościoła powszechnego - powiedział abp Skworc. Metropolita katowicki odniósł się do inicjatywy abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który w imieniu polskich biskupów zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o ustanowienie Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. - Nie byłoby zjednoczonej Europy, gdyby nie nauczanie, postawa, zdecydowanie i działanie św. Jana Pawła II - mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki wspominał także kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja ma odbyć się 7 czerwca 2020 r. w Warszawie. "Mam wrażenie, że kard. Wyszyńskiego nie zna już wcale młode pokolenie" - mówił w "Rozmowie poranka". Dodał, że przygotowując się do tej beatyfikacji, należałoby wspominać Prymasa Tysiąclecia nie tyle czytając historyczne książki, ale przypominać go jako człowieka, który był blisko ludzi. "Był dla nas, ludzi żyjących w tamtych trudnych czasach, punktem oparcia".

Arcybiskup Skworc nawiązał także do uroczystości Wszystkich Świętych. "W tym dniu powinniśmy pamiętać o osobistej refleksji nad prawdą o powołaniu nas wszystkich do świętości" - mówił. "Jeśli żyjemy w pobliżu Boga, w blasku Jego świętości, mamy szanse stać się świętymi, czyli podobnymi do Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Całe życie chrześcijańskie na tym polega" - wskazał metropolita.


Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy abp. Skworca z Anetą Kuberską-Bębas