Licealiści z Bierunia przeżywają rekolekcje powstańcze. Spotkania nawiązują do patronów szkoły – Powstańców Śląskich i wpisują się w tegoroczne obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich.

- Chcemy pokazać młodym, czym jest tradycja i patriotyzm - mówi ks. Michał Anderko, współprowadzący rekolekcje. – Razem z dyrektorem szkoły postanowiliśmy tegoroczne obchody Święta Szkoły połączyć z rekolekcjami. Chcemy w ten sposób pokazać, że ten wymiar powstańczy, ale i religijny, w kształtowaniu młodego pokolenia jest ważny.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu mogli wysłuchać świadectw osób ze świata samorządu i muzyki. O swoim życiu z Bogiem i opiece Matki Bożej mówili:  Hanka Rybka, wokalistka pochodząca z Podhala, wirtuoz organów, prof. Julian Gembalski oraz prezydent Siemianowic Śląskich, Rafał Piech.

-  Opowiadali nam o swoich przeżyciach z Bogiem i Matką Boską w życiu codziennym. To bardziej dociera do młodych ludzi, jeśli przemawia do nas osoba świecka i znana. Mieliśmy też okazje posłuchać koncertu Hanki Rybki, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jej pieśni góralskie są przepiękne – podkreśla Patryk, uczestnik rekolekcji.

- Bardzo zależało mi na tym, by pokazać młodym ludziom, że wiara w Boga to nie jest sprawa tylko zakrystii, Kościoła. To sprawa, o której mówi papież Franciszek w adhortacji "Christus Vivit": trzeba się zaangażować, trzeba wziąć odpowiedzialność za swój kawałek ziemi i trzeba po prostu Chrystusem żyć na co dzień - wyjaśnia ks. Michał Anderko.

W piątek, 8 listopada, młodzież wraz z opiekunami wybiera się na Górę św. Anny, gdzie odbędzie się Święto Szkoły.

Trzy powstania przyczyniły się do ustalenia zachodniej granicy II Rzeczpospolitej, wpływając na Radę Ambasadorów. To ona zdecydowała o podziale Górnego Śląska z korzyścią dla Polski. Pierwsze Powstanie Śląskie wybuchło w 1919 roku, drugie w 1920, a trzecie w 1921. Represje i  aresztowania, prześladowanie i terroryzm władz niemieckich wobec polskiej ludności Górnego Śląska oraz chęć przywrócenia tych terenów do Polski były głównym impulsem do podjęcia walk przeciwko Niemcom w latach 1919–1921.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza/Katowice

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.