W Dzień Niepodległości trzeba sobie uświadomić, jaką wartością jest Ojczyzna, ojcowizna i mój dom - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.

Przed tegorocznym Narodowym Świętem Niepodległości metropolita katowicki zachęcał do wdzięczności za pokój. - To jest fundamentalna wartość, do budowania której warto przykładać rękę - mówił metropolita katowicki. Zapraszał także abyśmy 11 listopada zjednoczyli się w modlitwie za Polskę. - Trzeba sobie uświadomić, jaką wartością jest Ojczyzna, ojcowizna i mój dom – przypomniał słuchaczom abp Skworc. Jednocześnie wskazywał, że tegorocznemu świętowaniu Dnia Niepodległości w archidiecezji katowickiej powinna towarzyszyć perspektywa stulecia powstań śląskich i powrotu Górnego Śląska do Polski.

Metropolita katowicki odniósł się także do znaczenia Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który obchodzimy w drugą niedzielę listopada. - Dobrze się stało, że biskupi wprowadzili do kalendarza liturgicznego taki dzień - mówił na antenie Radia eM, odnosząc się do skali prześladowań, jakich doświadczają chrześcijanie na całym świecie. - Te liczby są tak duże, że stajemy się wobec tego zjawiska bezsilni - powiedział abp Skworc, podkreślając, że skuteczną i zawsze potrzebną interwencją jest modlitwa za prześladowanych. - Potrzebne są także działania polityków, na których powinniśmy wpływać, by podejmowali temat prześladowanych- stwierdził abp Wiktor Skworc.

Abp Skworc zapowiedział także 3 Światowy Dzień Ubogich, którego obchody przewidziano na 17 listopada. Temat powróci za tydzień, w kolejnej piątkowej „Rozmowie poranka” w Radiu eM.

Zapraszamy do odsłuchania i zobaczenia całej rozmowy abp. Wiktora Skworca z Anetą Kuberską-Bębas