Abp Skworc włączył 8 alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

W wygłoszonej homilii podczas Mszy sprawowanej w kaplicy seminaryjnej  przypomniał, że „posłannictwo Chrystusa trwa i dokonuje się w Jego Mistycznym Ciele, w Kościele i poprzez Kościół; trwa i dokonuje się w posłudze biskupów, prezbiterów i diakonów powołanych do posługi głoszenia i świadczenia Ewangelii”. I że ostatecznie wszystkich dotyczy i wszędzie dociera. Metropolita katowicki podkreślił, że – zgodnie z łacińskim znaczeniem wyrażenia „admissio” – do takiego właśnie posłannictwa przeznaczeni i wybrani są przyszli kandydaci do święceń.

W odniesieniu do odczytanego fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza zaapelował do alumnów, by stawali się sługami Królestwa Bożego: „królestwa prawdy i życia, królestwa świętości i łaski, królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju”. Polem posłannictwa powołanych dziś kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu oraz miejscem rozszerzania Królestwa Bożego jest świat.

-- Jezus pragnie, aby Jego Królestwo – chociaż nie jest z tego świata – było w nim obecne – mówił metropolita katowicki. Jednocześnie przestrzegał jednak przed ideologiami, które budowały „raj na ziemi, a wychodziła nieludzka ziemia”. Zaznaczył, że świat potrzebuje przede wszystkim jednej rzeczy: „wyzwolenia od grzechu”, ponieważ to właśnie grzech „jest jedyną rzeczą, która nie jest częścią składową stworzenia i został wszczepiony z zewnątrz, wbrew woli Bożej”.

W obliczu grożącej pokusy dopasowywania się do świata i odrzucenia wartości chrześcijańskich abp Skworc zachęcił alumnów do spojrzenia na otaczający świat  nowymi oczyma: „oczyma Króla, którego Królestwo nie jest z tego świata”. – Nowymi oczyma będziemy w stanie dostrzec Jezusa Chrystusa w osobie cierpiącego, odrzuconego i wzgardzonego. Tylko to nowe patrzenie i działanie może zmienić świat w Królestwo Boże, w którym w pełni objawi się mądrość Boża – wyjaśniał abp Skworc. W dobie panującego „zamętu i wszelkiego rodzaju nowinkarstwa” prosił seminarzystów o wsłuchanie się w głos Jezusa Chrystusa i Kościoła: papieża i biskupów.

Alumni III roku WŚSD w Katowicach włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu pochodzą z parafii: św. Barbary w Bieruniu Nowym, św. Wojciecha w Radzionkowie, Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, MB Częstochowskiej w Knurowie, Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej-Goduli, Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, św. Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich-Kamieniu i NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju.

Obrzęd „Admissio: to publiczne wyrażenie woli alumnów do bezpośredniego przygotowania się do diakonatu i prezbiteratu. Dokonuje się w obecności biskupa, który podczas Mszy świętej włącza ich do grona kandydatów do święceń pierwszego i drugiego stopnia.

ks. Rafał Skitek | KAI | Radio eM
Foto: Paweł Kaszuba, Patryk Dawid | WŚSD

Więcej na Gość Katowicki