W Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja naukowa „Obraz powstań śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej”. Jest ona zwieńczeniem pierwszego etapu praz związanych z projektem "Panteon Górnośląski - badania naukowe".

Wielki Kanclerz Wydział Teologicznego abp Wiktor Skworc zauważył, że upamiętnienie losu Górnego Śląska i Górnoślązaków dokonuje się w kontekście rocznicy trzech powstań śląskich. Zwrócił też uwagę, że „wyrazem upamiętniania tych wydarzeń było niedawne odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie”.
W swym wystąpieniu nawiązał do idei Górnośląskiego Panteonu, który powstanie w podziemiach katowickiej katedry Chrystusa Króla: „ma być miejscem pamięci o ludziach, którzy w minionym stuleciu w znaczący sposób wpisali się w historię Górnego Śląska i Polski”.
W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy słowo do uczestników skierowała Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca głowy państwa. – Proszę przyjąć słowa uznania za inicjatywę i za starania na rzecz zachowania bogactwa kulturowo-społecznego ziemi śląskiej, w tym dziedzictwa powstań śląskich; powstań, które jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w swym przemówieniu z okazji narodowego Święta Niepodległości niespełna tydzień temu, odzyskały dla nas tę tak ważną część późniejszej drugiej Rzeczpospolitej, część przemysłową o tak wielkiej tradycji pracy, ale też część, która zawierała tak niezwykłe i naturalne bogactwa naturalne, dzięki którym II Rzeczpospolita mogła się odbudowywać szybciej – powiedziała do zebranych. Przypomniała, że w 100. rocznicę I Powstania Śląskiego i na przestrzeni całego 2019 roku odbywa się wiele wydarzeń upamiętniających zrywy powstańcze Górnoślązaków. – Rok 2019 jest szczególnym czasem docenienia wkładu Śląska w kształtowanie i rozwój Niepodległej – podkreśliła doradca prezydenta.
W specjalnym liście skierowanym do uczestników konferencji, odczytanym przez wojewodę śląskiego, Jarosława Wieczorka premier Mateusz Morawiecki napisał: „dzisiejszym wydarzeniem wieńczycie Państwo pierwszy etap projektu Panteon Górnośląski – badania naukowe. Wiem, że ta cenna inicjatywa przysłuży się powstaniu w podziemiach archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, tak oczekiwanej instytucji ukazującej dorobek kulturowy tej ziemi. W Panteonie Górnośląskim nasi rodacy będą mogli zapoznać się z dokonaniami wybitnych postaci regionu; ludzi, którzy swą pracą i postawą współtworzyli potencjał i niepowtarzalny charakter Śląska. W roku obchodów stulecia powstań śląskich projekt ten nabiera szczególnego znaczenia”.
W nawiązaniu do Śląska i zrywu powstańczego prezes Rady Ministrów podkreślił, że „Śląsk jest perłą Rzeczypospolitej, najsilniejszym regionem przemysłowym, dumnym ze swej tożsamości i znaczenia dla kraju. Troska o pielęgnowanie tego dziedzictwa jest wspólnym obowiązkiem nas wszystkich mających na sercu dobro Ojczyzny (…). Temat powstań śląskich i walka o Śląsk to jedne z najbardziej chwalebnych kart w kronikach naszej wolności”.
Sesją naukową w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w której udział wzięli przedstawiciele ze świata Kościoła i nauki,  polityki i mediów, oraz studenci i uczniowie, zakończył pokaz filmu "Sól ziemi czarnej" K. Kutza.
Konferencja  „Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej” została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. Jest to część projektu „Panteon Górnośląski – badania naukowe”, realizowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG. Patronat Narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Ks. Rafał Skitek

Najnowsze

12 czerwiec 2021

Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia

Czterech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło...

10 czerwiec 2021

Zmiany personalne w parafiach

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

04 czerwiec 2021

Być może na przyszłość pozostanie możliwość I komunii w wąskim gronie

– Być może po pandemii pozostanie możliwość przyjmowania I komunii w wąskim...

03 czerwiec 2021

Boże Ciało w katedrze

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa metropolita katowicki przewodniczył Mszy św...

02 czerwiec 2021

Proboszczowie przechodzący na emeryturę

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym...

31 maj 2021

Pomoc poszkodowanym w pożarze

Caritas Archidiecezji Katowickiej wraz z proboszczem parafii Św. Ap. Piotra i Pawła...