W krypcie katowickiej Katedry odbyło się Święto Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja.

Kiedy prawie 40 lat temu meksykanin, Jose Prado Flores, poczuł w sercu pragnienie ewangelizacji, nie mógł przypuszczać, że zainicjowany przez niego ruch rozleje się na cały świat. Dziś Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA) obecna jest w prawie 70 krajach, wszędzie realizując swój cel: odpowiedzieć na wezwanie Jezusa, który posyła ludzi, by nieść Ewangelię aż po krańce ziemi, formując nowych ewangelizatorów dla nowej ewangelizacji Trzeciego Tysiąclecia.

Od kilku lat SESA obecna jest także w archidiecezji katowickiej – m.in. w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Pszczynie czy Rybniku. Na co dzień członkowie wspólnot formują się, modlą i ewangelizują – prowadzą kursy ewangelizacyjne czy rekolekcje parafialne. Raz do roku, we wspomnienie patrona – św. Andrzeja – spotykają się na wspólnym świętowaniu.

– Kardynał Ratzinger powiedział kiedyś, że po każdym soborze powinno nastąpić nowe wylanie Ducha Świętego, fala świętości, która wprowadza w życie to, co ustala sobór. I – według niego – to właśnie ruchy i wspólnoty charyzmatyczne są tą falą świętości, która nastąpiła po Soborze Watykańskim II – mówił o. dr Wit Chlondowski OFM w konferencji, otwierającej sobotnie spotkanie. Mówiąc o błogosławieństwach, jakie Szkoła św. Andrzeja przyniosła Kościołowi, wymienił m.in. gorliwość ewangelizacyjną, świadome zaangażowanie świeckich katolików w życie Kościoła, otwartość na słuchanie Słowa Bożego czy posługę charyzmatyczną i modlitwę uwielbienia.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Szkudło. W homilii przypomniał on postać patrona Szkoły, św. Andrzeja, który dzięki doświadczeniu osobistego spotkania z Jezusem natychmiast porzucił swoje dotychczasowe życie i poszedł za Mistrzem, który stał się jego siłą. – Może to czas, żeby Kościół – a więc każdy z nas – przestał myśleć, że to jeszcze nie jego czas na działanie, że jest za słaby? Trzeba zostawić stereotypy i być otwartym na tchnienie Bożego Ducha, dać się prowadzić z odwagą, bo jesteśmy po stronie Zwycięzcy. Św. Andrzej mógł wytrwać na drodze męczeństwa, bo to Bóg był jego mocą – mówił bp. Marek. Nawiązując do rozpoczynającego się nowego roku liturgicznego, którego tematem przewodnim będzie tajemnica Eucharystii, przywołał swoje spotkanie z Jerzym Kukuczką po jednej z Mszy świętych. „Proszę księdza, jeśli ktoś nie potrafi zdobyć tego szczytu, którym jest Msza, niech się nie wybiera na ośmiotysięczniki” – powiedział himalaista.

Listopadowe święto to okazja do wspólnej modlitwy, ale i do spotkania ludzi, żyjących charyzmatem SESA w całej diecezji. – Szkoła to masa ludzi zakręconych na tym samym punkcie, zwróconych w tym samym celu: ku Jezusowi, w dziele ewangelizacji. W czasie takich spotkań jak dziś widzę, że nie jesteśmy w tym sami – mówi Damian Jezierski ze Szkoły Ewangelizacji Jezusa Miłosiernego w Rybniku. Dla Martyny Piejko z tej samej wspólnoty Szkoła jest miejscem usystematyzowanej formacji, ale także przestrzenią budowania relacji. – Wszyscy moi wierzący przyjaciele należą do wspólnoty. Widzę, że nie tylko mówią o Jezusie, ale żyją nim na serio!

Narzędzia, które daje SESA, docenia ks. Łukasz Płaszewski, prowadzący Wspólnotę Ewangelizacji Rafael w Rudzie Śląskiej. – Szkoła św. Andrzeja pozwala na nowo zakochać się w Bogu, uczy brania odpowiedzialności za Kościół i sprawia, że możemy się dzielić Dobrą Nowiną z tymi, którzy później będą ją głosili jeszcze lepiej od nas.

Agnieszka Huf / Gość Katowicki

Najnowsze

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...