Z przykrością zawiadamiamy, że 28 października 2021 roku, zmarł śp. ks. Andrzej Maślanka (rocznik święceń 1980), emerytowany proboszcz parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 listopada br. w parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach:

• 15.00 - modlitwa w intencji Zmarłego,
  • 16.00 - Msza Święta pogrzebowa i odprowadzenie na cmentarz

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

Urodził się 29 listopada 1953 roku w Bielsku-Białej w religijnej rodzinie Henryka i Franciszki z domu Kufel. Ochrzczony został 25 grudnia 1953 roku w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca NMP w Mesznej. Do Pierwszej Komunii i do bierzmowania przystąpił w 1960 roku w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Miał starszą siostrę Annę. Mama pracowała w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, ojciec – ekonomista – zmarł po długiej chorobie w 1957 roku.

W latach 1960 – 1968 uczęszczał do szkoły podstawowej nr 5 w Bielsku-Białej. Potem uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej. Od 1967 roku był ministrantem w parafii Świętego Mikołaja. Zazwyczaj służył do pierwszej Mszy świętej. Katecheta – ks. Gerard Gulba – podkreślał, że był uczynny i zawsze pogodny.
O kapłaństwie myślał już od dzieciństwa. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1972 roku, wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Należał do Zespołu Ekumenicznego i Koła Biblijnego. Pełnił także funkcję duktora i wicedziekana alumnów. Pracę magisterską pod kierunkiem ks. dr. Antoniego Drei napisał na temat: „Zagadnienie ufności w Księdze Psalmów”. Święcenia diakonatu otrzymał 21 marca 1978 roku w Wiśle. Roczny staż diakonacki odbywał w parafii Świętych Filipa i Jakuba w Żorach. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza 3 kwietnia 1980 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej – Halembie (1980), Najświętszej Maryi Panny Królowej Wszechświata w Szczygłowicach (1980-1981), Imienia NMP i Świętego Bartłomieja w Piekarach Śląskich (1981-1983), Świętego Wojciech w Mikołowie (1983-1986), Chrystusa Króla w Hołdunowie (1986-1991), Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (1991-1994). W Żorach był katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki, Liceum Społecznym i Szkole Społecznej „Pro Familia”. Angażował się w duszpasterstwo młodzieży. Był członkiem Rady Kapłańskiej Diecezji Katowickiej (1991-1997).

Od 1994 roku był administratorem, a od 1996 roku proboszczem parafii Świętego Józefa w Katowicach, gdzie przeprowadził kompleksowy remont kościoła. W 1997 roku otrzymał zgodę abp. Zimonia na wyjazd do pracy w Misyjnej Diecezji Fairbanks na Alasce. Po powrocie do Polski w 2002 roku przez rok był wikariuszem w parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach i katechetą w tamtejszym Gimnazjum Roku Jubileuszowego. W roku 2003 został mianowany proboszczem bojszowskiej parafii. Był ojcem duchownym kapłanów dekanatu Bieruń (2010-2021). Przeprowadził generalny remont kościoła. W lipcu 2021 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał na probostwie parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach – Piotrowicach.

Zmarł 28 października 2021 roku w 68. roku życia i w 42. roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbył się 3 listopada w kościele parafialnym Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Bojszowach. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Bojszowach.

Boże, miłosierny Panie, daj duszom sług i służebnic Twoich miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.

Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za dusze sług i służebnic Twoich, za które się modlimy prosząc, abyś je przyjął do społeczności swoich Świętych.

Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusze sług i służebnic Twoich, oczyszczone ze swoich win, otrzymały przebaczenie i wieczny odpoczynek.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.