Z przykrością zawiadamiamy, że 2 grudnia zmarł w Żorach - Kleszczowie, w 77. roku życia i 52. roku kapłaństwa śp. ks. Kazimierz Kopeć, emerytowany proboszcz parafii Świętych Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu - Brzeziu (wcześniej proboszcz w Żorach i Marklowicach).

Jego pogrzeb odbędzie się w środę, 7 grudnia 2022 r. o godz. 14.30, w parafii św. Józefa w Zabrzegu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

ŚP. KSIĄDZ KAZIMIERZ KOPEĆ urodził się 22 stycznia 1946 roku w Zabrzegu w religijnej rodzinie Michała i Władysławy z domu Jóźwik. Ojciec pracował na kolei jako starszy rewident wagonów, mama zajmowała się domem. Ochrzczony został 27 stycznia 1946 roku w kościele parafialnym pw. Świętego Józefa w Zabrzegu. Sakrament bierzmowania otrzymał 25 września 1960 roku. Miał młodszą siostrę Helenę.
W latach 1953-1960 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Zabrzegu, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Czechowicach - Dziedzicach, które ukończył egzaminem maturalnym w 1964 roku. W parafii był ministrantem. Interesował się przedmiotami ścisłymi i sportem. O kapłaństwie myślał od szkoły podstawowej.
Do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie zgłosił się po maturze. Był miły, serdeczny, towarzyski, posiadał dar wymowy, był szczerze pobożny. Jako kleryk odbywał obowiązkowy staż pracy fizycznej w Przedsiębiorstwie Budowlanym w Bielsku – Białej. Pracę dyplomową, pod kierunkiem jezuity ks. Jana Siega, napisał na temat: „Opinie niektórych Księży Proboszczów o praktyce przedszkolnej Komunii świętej”.
Święcenia diakonatu otrzymał 27 lutego 1971 roku w Krakowie. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk bp. Herberta Bednorza, 8 kwietnia 1971 roku, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Po święceniach został skierowany na zastępstwa do parafii w Istebnej i Zabrzegu. Jako wikariusz pracował w parafiach: Świętego Jana Nepomucena w Przyszowicach (1971-1974), Opatrzności Bożej w Katowicach - Zawodziu (1974-1975), Świętego Jana Chrzciciela w Pawłowicach (1975), Świętego Jacka w Katowicach – Ochojcu (1975-1976), Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (1976-1981).
Od 1980 roku wspomagał proboszcza w prowadzeniu budowy nowego kościoła na osiedlu w Żorach. W 1981 roku został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach i kontynuował budowę kościoła (1981-1984).
W 1984 roku został mianowany administratorem, a następnie proboszczem parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Marklowicach (1984-2002). Przeprowadził remont kościoła,  budowę salek katechetycznych i probostwa oraz budynków w parafii Narodzenia NMP w Marklowicach - Chałupkach. Od 1996 roku był kapelanem klubu sportowego „Odra Wodzisław”. Należał do Rady Kapłańskiej (1997-2003).
1 grudnia 2002 roku został proboszczem parafii Świętych Apostołów Mateusza i Maciej a w Raciborzu – Brzeziu (2002-2011). W 2011 roku został przeniesiony na emeryturę i zamieszkał w domu na terenie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Żorach – Kleszczowie.
Zmarł 2 grudnia 2022 roku w 77. roku życia i 52. roku kapłaństwa. Jego pogrzeb odbył się 7 grudnia w rodzinnej parafii w Zabrzegu. Pochowany został na cmentarzu parafialnym.
ks. Jakub Kania

Boże, miłosierny Panie, daj duszom sług i służebnic Twoich miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.

Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za dusze sług i służebnic Twoich, za które się modlimy prosząc, abyś je przyjął do społeczności swoich Świętych.

Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusze sług i służebnic Twoich, oczyszczone ze swoich win, otrzymały przebaczenie i wieczny odpoczynek.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.