Propozycje na Wielki Post w czasie pandemii dla młodych ciałem i duchem

  • Rekolekcje

Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach zaprasza do udziału w rekolekcjach, które odbędą się w dwóch termiach. Pierwszą edycję (28.02-02.03) wygłosi o. Janusz Pyda OP - filozof, duszpasterz akademicki krakowskiej „Beczki”. Drugą (21-23.03) poprowadzi ks. Przemysław Szewczyk - patrolog, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i prezes Stowarzyszenia „Domus Orientalis”, niosącego pomoc chrześcijanom w krajach dotkniętych wojną. Nauki rekolekcyjne głoszone będą w ramach Mszy św. Zaplanowano także wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu, okazję do spowiedzi i wspólną modlitwę brewiarzową.

Franciszkański Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego (FODA) przygotował rekolekcje w bazylice w Panewnikach (28.02-03.03). Wygłosi je o. Leonard Bielecki OFM, duszpasterz w poznańskim DA „Plus” - znany youtuber związany z kanałem Religia TV.

Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Gniazdo” zaprasza na rekolekcje w kościele Przemienia Pańskiego w Katowicach (21-23.03). Ich prowadzącym będzie o. Bartłomiej Sumara OP - opiekun młodzieży w parafii dominikańskiej w Katowicach, a zarazem bibliotekarz i kronikarz konwentu.

Duszpasterstwo Akademickie w Rybniku (DAR) do udziału duchowych ćwiczeniach online. Tamtejszy duszpasterz akademicki – ks. Wojciech Iwanecki, wraz z katechetą w I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku – ks. Piotrem Piekło, przygotowali rekolekcje internetowe na kanale „Święty Monitor” w serwisie YT. Można będzie w nich uczestniczyć w Wielkim Tygodniu (29-31.03).

  • Nabożeństwa pasyjne

Po wspólnych roratach Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe „Trzej Towarzysze” z Chorzowa, FODA i DA „Centrum” proponują wspólne Gorzkie Żale, które będą sprawowane w trzy piątki Wielkiego Postu o godz. 20. Miejscem modlitwy będą: bazylika w Panewnikach (26.02), kościół w Chorzowie na Klimzowcu (5.03) oraz krypta katedry (12.03).

- Chcemy modlić się razem, by pokazać jeden wspólny kierunek naszych działań. Przygotowujemy solidnie śpiewy i oprawę liturgiczną wydarzeń, aby młodzi uczyli się wraz z nami przeżywać to, co święte – mówi ks. Krzysztof Nowrot, archidiecezjalny duszpasterz akademicki z DA Centrum.

Z racji obchodzonego w Kościele Roku św. Józefa mężczyźni i chłopcy będą mieli szansę wziąć udział w nocnej Drodze Krzyżowej, która rozpocznie się w piątek, 19.03, po Mszy św. o g. 20 w kościele św. Franciszka w Chorzowie-Klimzowcu. Jej uczestnicy udadzą się pieszo do Piekar Śląskich.

- Jak św. Józef zabrał Maryję w daleką podróż do Betlejem, panowie będą mogli zabrać ze sobą panie. Podczas drogi w ciszy uczestnicy słuchać będą specjalnie nagranych rozważań, przygotowanych przez studentów, młodych narzeczonych, mężów, ojców rodzin i ojców duchownych. Przy każdej stacji będzie modlitwa we dwoje, a przed obrazem Matki Bożej w Piekarach Śląskich pielgrzymowanie zakończy się modlitwą zawierzenia – wyjaśnia o. Kryspin Maćczak OFM z FCMP „Trzej Towarzysze”.

Na drogę krzyżową będzie się trzeba zapisać przez specjalny formularz, który pojawi się na facebookowych stronach wspomnianych trzech duszpasterstw organizujących wydarzenie.

  • Post na Wielki Post

DA „Centrum” wraz z Towarzystwem Ciemnych Typów po raz kolejny zaproponowało swoim studentom akcję pod hasłem „Czterdziestu sprawiedliwych na czterdzieści dni postu”. W tym roku młodzi podejmą się postu ścisłego w intencji mężczyzn, których znają (ojców, braci, mężów, narzeczonych, samych siebie). Konkretnie wskazany dzień wyrzeczenia będzie okazją do modlitwy o dojrzałość w podejmowaniu życiowych ról, męstwo, odwagę i umiejętność bycia ojcami, o czystość życia i wyborów, wolność od uzależnień, o silną wolę. Do postu można dołączyć się, pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Najnowsze

05 marzec 2021

Zaskakujące odkrycia archeologiczne w Pszczynie

Trwają prace w podziemiach kościoła pw. Wszystkich Świętych. Ich przebieg i dalsze...

05 marzec 2021

Od 1700 lat niedziela jest wolna od pracy

- Od 1700 lat niedziela jest wolna od pracy - przypomniał w...

05 marzec 2021

Kondolencje dla rodzin zmarłych górników i współpracowników

Abp Skworc zapewnia o modlitwie za tragicznie zmarłych górników KWK Mysłowice-Wesoła. Wyrazy...

05 marzec 2021

Zachęcamy do poszanowania tradycji wolnej niedzieli

Zapraszamy wszystkich do budowania kultury niedzieli wolnej od przymusu pracy - napisali...

04 marzec 2021

Rok rodziny „Amoris Laetitia”

Metropolita katowicki zachęca do czynnego włączenia się w przeżywanie Roku rodziny „Amoris...

02 marzec 2021

Diakoni i akolici na stażach duszpasterskich

Alumni IV i VI roku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego rozpoczęli praktyki duszpasterskie...