Koncert odbędzie się 2 czerwca w katowickim kościele Marackim o godz. 19:30.

Koncert oparty będzie na starożytnych tekstach maryjnych, ilustrowanych współczesną muzyką i projekcjami multimedialnymi. Maryjny charakter przedsięwzięcia i tytułowe „Litanie”  nawiązywać będą do wezwania parafii Mariackiej w Katowicach – Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która  obchodzi 150. rocznicę konsekracji świątyni.

Interdyscyplinarny charakter koncertu łączący teatr, muzykę sztuki wizualne oraz nabożeństwo  poprowadzi słuchaczy w świat misterium i kontemplacji tajemnicy Wcielenia i zachwytu nad Człowieczeństwem, któremu w osobie Maryi zostało przywrócone pełne Podobieństwo Boże.

Projekt przygotowany został przez twórców funkcjonującego przez ostatnie pięć lat w Katowicach Teatru Franciszka, młodzież uczestniczącą w warsztatach artystycznych "Studium TF" oraz gościnnie występujących muzyków i wokalistów związanych z Akademią Muzyczną w Katowicach.

Scenariusz i muzyka odwołują się do starożytnego nabożeństwa Akatystu ku czci Bogurodzicy, pochodzącego z V-VI wieku. Tradycyjna melodia Akatystu
została wzbogacona o nowe kompozycje i aranżacje muzyczne autorstwa Piotra Solorza. Towarzyszące koncertowi projekcje multimedialne zostały przygotowane przez Agnieszkę Jasińską w oparciu o jej dorobek malarski oraz specjalnie powstałe Ikony.

W nagraniach wystąpili młodzi aktorzy Teatru Franciszka, którzy w czasie ograniczeń związanych z pandemią pracowali nad projektem zdalnie.

Najnowsze

12 czerwiec 2021

Franciszkanie i cysters przyjęli święcenia

Czterech franciszkanów i cysters przyjęli święcenia kapłańskie w Katowicach-Panewnikach. Trzech franciszkanów przyjęło...

10 czerwiec 2021

Zmiany personalne w parafiach

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

04 czerwiec 2021

Być może na przyszłość pozostanie możliwość I komunii w wąskim gronie

– Być może po pandemii pozostanie możliwość przyjmowania I komunii w wąskim...

03 czerwiec 2021

Boże Ciało w katedrze

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa metropolita katowicki przewodniczył Mszy św...

02 czerwiec 2021

Proboszczowie przechodzący na emeryturę

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym...

31 maj 2021

Pomoc poszkodowanym w pożarze

Caritas Archidiecezji Katowickiej wraz z proboszczem parafii Św. Ap. Piotra i Pawła...