Chrześcijański trening uważności to kurs modlitwy głębi organizowany w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 8 kwietnia.

Zapisy na pierwszym spotkaniu lub na stronie internetowej seminarium: www.seminarium.katowice.pl
 
Na facebookowym profilu Jeremiasz, prowadzonym przez kleryków WŚSD, czytamy:
  •  Jeżeli jesteś zabiegany, chcesz pogłębić swoją duchowość lub po prostu chcesz poznać praktykę modlitwy głębi - kontemplacyjnej to mamy dla Ciebie idealną propozycję! Z okazji naszego 100-lecia przygotowaliśmy szereg wydarzeń.
  • Pierwszym jest autorski kurs modlitwy głębi, który poprowadzi ks. dr Krzysztof Matuszewski - rektor naszego seminarium, rekolekcjonista, teolog duchowości, psycholog, psychoterapeuta.
  • Spotkania będą odbywały się w poniedziałki (8.04; 15.04; 22.04; 29.04; 6.05, 13.05.) od 19:00 do 20:30 w Auli Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach (Wita Stwosza 17).
  • Każde spotkanie będzie zawierało część konferencyjną (aspekty psychologiczno-duchowe) oraz część modlitewną (kontemplacja). Modlitwa głębi pozwala z czasem coraz bardziej doświadczać Boga, rozumieć siebie, odzyskiwać równowagę w relacji z sobą samym, światem i Stwórcą, prowadząc do większej harmonii myśli, uczuć i działania. 
  • Po każdym spotkaniu będzie możliwość złożenia datku na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne.

Przede wszystkim będziemy się uczyć modlitwy serca - praktyki szczególnej – wewnętrznej, prostej, bezsłownej, nawiązującej do tradycji modlitwy Jezusowej. Obserwujemy duże zainteresowanie uważnością (mindfulness) – nieoceniającym i nieanalitycznym byciu tu i teraz, przeżywaniu chwili. Eksperci od mindfulness nie zawsze wyłapują jej związki z Ewangelią. Chcemy dostrzec najgłębszą inspirację do uważności w Jezusie – Mistrzu modlitwy. Wiele poważnych badań potwierdza znaczenie kontemplacji dla dobrostanu człowieka, w tym jej profilaktyczne działanie antydepresyjne i przeciwnerwicowe. Uważność jest prostym i ufnym trwaniem w Bożej obecności. Uczymy się bycia w Nim, rezygnując z wszelkiej aktywności, poza uważnością. Taka praktyka dla nas zabieganych i nadproduktywnych wymaga nie tylko wiary, ale i cierpliwego odkładania całego nadmiarowego działania i myślenia, zgody na bycie tu i teraz.
 
 

Najnowsze

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Nabożeństwo majowe

Piekarska pielgrzymka zakończyła się modlitwą, którą poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert...

27 maj 2024

Piekary mężczyzn 2024. Godzina ewangelizacyjna

Przygotowali ją alumni i przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

26 maj 2024

Prymas Polski w Piekarach: świat potrzebuje dziś ojców, odrzuca zaś panów

Abp Wojciech Polak przewodniczył Pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.

26 maj 2024

Abp Galbas w Piekarach: Kościół ma serce

– Kościół to nie jest grupka, partyjka, zbieranina, to nie jest klub...

25 maj 2024

Abp Galbas do nowo ustanowionych animatorów: "Bądźcie cierpliwi"

75 animatorów ministranckich otrzymało krzyże - znak swojej posługi. 

25 maj 2024

Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Publikujemy treść papieskiego orędzia.