Ks. prałat, kan. Wolfgang Römer od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku przybywał do Polski i do diecezji katowickiej, aby mobilizować nas do duszpasterstwa niepełnosprawnych i do rozwijania duszpasterstwa głuchoniemych.

Dzielił z nami swoje życiowe powołanie i pasję, aby tym osobom pomagać i przybliżać im prawdę o miłości Boga w Chrystusie. Niestrudzenie przemierzał nasz kraj wzdłuż i wszerz, aby umacniać duszpasterstwo głuchoniemych i jego struktury. W taki też sposób spełniał m.in. swoje obowiązki jako Prezydent międzynarodowej, ekumenicznej organizacji duszpasterzy głuchoniemych. Ściśle współpracował z ks. prał. Konradem Lubosem, który był jego tłumaczem w Polsce.

Szczególnym przyjacielem Kościoła w Polsce i Archidiecezji Katowickiej okazał się ks. prałat Wolfgang w trudnym dla nas okresie upadku komunizmu, kiedy społeczeństwo stało na granicy humanitarnej katastrofy. Wtedy to prałat Römer organizował dla głuchoniemych transporty pomocowe, często przybywał do naszego kraju z duchową i materialną pomocą, zwłaszcza w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, głuchoniemych i niewidomych. Wtedy to Biskup Katowicki przyznał mu tytuł kanonika honorowego kapituły katedralnej katowickiej.

Po przejściu ks. prałata Römer na emeryturę (2001) i zamieszkaniu w Mariazell, starałem się utrzymywać z Nim braterską łączność (telefon) i każdego roku Go odwiedzać, aby w ten sposób dać wyraz pamięci i wdzięczności Kościoła katowickiego wobec naszego Dobrodzieja. Była to też zawsze okazja do spotkania autentycznego kapłana i duszpasterza, który ofiarował swoje życie Kościołowi wyniszczając się aż do końca m.in. w posłudze konfesjonału w bazylice a Mariazell. Nasze spotkania kończyły się zawsze przywołaniem powiedzenia: oremus pro invicem.

Jestem przekonany, że kiedy ks. prałat Römer przeszedł do Domu Ojca otrzymał tam nagrodę życia wiecznego za życie poświęcone w pełni Bogu i ludziom, zwłaszcza tym, z którymi Boży Syn, Jezus Chrystus się identyfikuje. Modlę się za zmarłego – najpiękniejszą modlitwą Kościoła – Eucharystią i polecam Go Bożemu miłosierdziu. Wierzymy, że Jego nagroda wielka jest w niebie – a jest nią sam Bóg, który jest Miłością.

(z listu kondolencyjnego Arcybiskupa Katowickiego do Biskupa Aachen, 2019.10.16)

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 25 października o godzinie 15:00 w bazylice w Mariazell. Archidiecezję katowicką będą reprezentowali ks. infułat Rudolf Brom oraz ks. prałat Jan Drob.

04-05-2021

Foto: Krzysztof Gawor

Msza św. za strażaków

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki sprawował Mszę św. w intencji wszystkich strażaków z okazji wspomnienia ich patrona, św. Floriana.

03-05-2021

Foto: Krzysztof Gawor

Abp Skworc: zwycięskie dzieło powstańców służy Ojczyźnie

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy w katedrze Chrystusa Króla z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W homilii mówił o obowiązku pamięci o powstańcach, ofiarach III powstania i l...

03-05-2021

Komunikat rady Stałej KEP

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski obradowała 3 maja br. na Jasnej Górze.

02-05-2021

PrintScreen TVP3 Opole

100. rocznica III powstania śląskiego

W niedzielę 2 maja na Górze św. Anny odbyły się centralne obchody setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

30-04-2021

Foto: Marta Sudnik-Paluch / Foto Gość

Abp Skworc: potrzeba poczucia identyfikacji z regionem

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach – Szopienicach z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

01-05-2021

Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Ks. Alfred Wloka pożegnany

Zamiast kwiatów, uczestnicy pogrzebu składali ofiarę na rzecz potrzebujących dzieci. Ks. prałat Alfred Wloka, żegnany w Radlinie-Biertułtowach, trzy miesiące przed śmiercią otrzymał od Rzecznika Praw...

30-04-2021

Modlimy się o pokój dla Śląska, Polski i ludzkości

– W rocznicę wybuchu powstania śląskiego modlimy się o pokój dla Śląska, Polski i ludzkości – mówił na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

29-04-2021

Foto: Krzysztof Gawor

Msza św. w Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Metropolita katowicki w katedrze Chrystusa Króla modlił się za osoby duchowne - ofiary II wojny światowej, a także o rychłą beatyfikację Sługi Bożego ks. Jana Machy.

PIĄTEK,
7 maja 2021 roku
Dzień powszedni
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

J 15, 12-17 | Jezus powiedział do swoich uczniów: «To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1995 † Jan Szweda

ROCZNICA URODZIN:
1969 - ks. Tomaszek Czesław
1982 - ks. Kałuziak Michał

UWAGA

Kancelaria i Wydziały Kurii Metropolitalnej czynne w godz. 9:00-12:15 i 13:00-15:00