Śp. ks. kan. Leonard Swoboda

2011-06-07

Urodził się 5 listopada 1928 roku w Paniówkach. Był synem Szczepana i Konstancji z domu Kurzok. Ochrzczony został w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Paniowach 11 listopada 1928 roku. Tam także przyjął 9 maja 1939 roku sakrament bierzmowania. W rodzinnej parafii św. Urbana w Paniówkach był ministrantem, później pełnił tam także okresowo posługę organisty. Uczęszczał do gimnazjum i liceum administracyjnego w Rybniku; w 1948 roku zdał egzamin dojrzałości. W 1949 roku rozpoczął formację w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie oraz studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święceń diakonatu udzielił mu 15 lutego 1954 roku w kaplicy seminaryjnej w Krakowie bp Franciszek Jop, wikariusz kapitulny archidiecezji krakowskiej. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk bp. Zdzisława Golińskiego, biskupa częstochowskiego, 29 czerwca 1954 roku w Piekarach Śląskich - dla upamiętnienia Roku Maryjnego.

Ks. Swoboda był wikariuszem w parafiach: Matki Bożej Bolesnej w Rybniku (wrzesień-listopad 1954), św. Augustyna w Lipinach Śl. (do 1955), NSPJ w Piotrowicach (wrzesień-grudzień 1955), Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej (do 1958), NSPJ w Koszęcinie (do 1959) i św. Pawła w Nowym Bytomiu (do 1967).  Na prośbę proboszcza parafii w Nowym Bytomiu został tam mianowany wikariuszem adiutorem (1963), a następnie - po śmierci proboszcza - wikariuszem ekonomem (1967). Przeprowadził tam prace remontowe w kościele poważnie uszkodzonym wskutek eksploatacji górniczej. W 1967 roku roku rozpoczął posługę jako substytut w parafii św. Józefa w Chorzowie, której przewodził następnie jako proboszcz do czasu przejścia na emeryturę w 1994 roku. Także w tej parafii wykazał się dużym zaangażowaniem przy usuwaniu szkód górniczych. Jego staraniem został wykonany w kościele nowy wystrój prezbiterium. Podjął się także sprawowania Mszy św. dla mniejszości niemieckiej.

W latach 1976-1981 był dziekanem dekanatu chorzowskiego. W uznaniu zasług dla Kościoła katowickiego został mianowany 13 kwietnia 1995 roku kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej.

Na emeryturze pozostał początkowo na probostwie parafii św. Józefa w Chorzowie, a następnie zamieszkał na probostwie parafii św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach.

Zmarł 28 maja 2011 roku w szpitalu w Sosnowcu. Pochowany został w parafii św. Józefa w Chorzowie.

Kapłani zmarli