Metropolita katowicki w święto Ofiarowania Pańskiego przewodniczył Mszy świętej w intencji osób konsekrowanych. Tego dnia obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.

Zwracając się do obecnych na liturgii sióstr zakonnych i zakonników, dziewic i wdów konsekrowanych arcybiskup nazwał ich "mocną reprezentacją osób życia konsekrowanego w archidiecezji katowickiej." Przypomniał, że w archidiecezji w różnych formach życia konsekrowanego posługuje 928 osób, żyjących według rad ewangelicznych: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

– Podejmują one różnorodne formy modlitwy i posługi apostolskiej w archidiecezji, a nade wszystko przyczyniają się do budowania wspólnoty naszego lokalnego Kościoła – wskazywał. Wyróżnił szczególnie siostry klauzurowe – karmelitanki i wizytki. – Uczestniczą one duchowo w naszym wspólnotowym świętowaniu, podobnie jak wiele innych osób konsekrowanych, które chorują, przebywają w izolacji i na koniecznej kwarantannie – mówił.

W homilii odniósł się do czytań z liturgii dnia. Zauważał, że proroctwo Malachiasza spełnia się, kiedy Maryja z Józefem wnoszą Dziecię Jezus do jerozolimskiej świątyni. – Nie wita ich świątynna arystokracja, tylko dwie starsze osoby, zawsze wiernie związane ze świątynią. Symeon i Anna – a na nich spoczywał Duch Święty – niezależnie od siebie, co podnosi rangę świadectwa, rozpoznają w ofiarowanym w świątyni Dziecku zapowiadanego Mesjasza, czemu dają wyraz słowami i gestami – podkreślał.

Bardziej przybliżył postać prorokini, o której pisze ewangelista. – Anna nie opuszcza świątyni, a czas swego życia przeznacza na modlitwę i posty. Przyjęła modlitwę za sposób przeżywania czasu. Dzisiaj Anna mogłaby w Kościele skutecznie aplikować do stanu wdów konsekrowanych, wszak spełnia wszystkie warunki – wskazywał abp Skworc.

Zwracając się do zakonnic i innych kobiet konsekrowanych, metropolita katowicki zapewniał, że dziś modlitwa zanoszona jest z nimi i za nie. – Wołamy o nowe powołania do misji głoszenia Ewangelii, dziękujemy słowami, a nade wszystko darem Eucharystii za Waszą odwagę w podejmowaniu aktualnych wyzwań – powiedział.

Przywołał pochodzącą z Budapesztu siostrę Margit Gieszer ze zgromadzenia misjonarek miłości. Zakonnica przez lata posługiwała w archidiecezji katowickiej, dotykając każdej formy ludzkiej biedy, także tej pandemicznej. W kwietniu 2021 roku pokonał ją koronawirus. Jak mówił arcybiskup, "w tym odejściu była solidarna z tymi, których zabrała pandemia".

– Droga siostro Margit! Archidiecezja katowicka o Tobie nie zapomni, bo byłaś naszą Matką Teresą, matką mobilizującą swoją obecnością, świadectwem i misją do postawy siostrzanej i braterskiej miłości, do naśladowania samarytańskiej postawy i kroczenia za Jezusem, który życie dał – wspominał zmarłą zakonnicę.

Zwracając się do wszystkich osób konsekrowanych, zachęcał ich do odwagi. –Bądźcie odważni i cierpliwi, wytrwali w odkrywaniu nowych odpowiedzi w obliczu wyzwań naszych czasów – wzywał. Zachęcał do wejścia na drogę synodalną, na drogę „kroczenia razem”, dokąd zaprosił nas papież Franciszek.

– Bądźcie odważni w czytaniu znaków czasu. Niewątpliwie takim znakiem jest dzisiaj globalne zagrożenie pokoju, stąd rodzi się prośba o wytrwałą modlitwę o pokój i misja, zgodna z aktualnym programem duszpasterskim. Bądźcie jego odważnymi obrońcami i apostołami – dodawał.

Na koniec przytoczył słowa franciszkańskiej modlitwy o pokój:

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju,
abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść;
wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda;
jedność, tam gdzie panuje rozłam;
prawdę, tam gdzie panuje błąd;
wiarę, tam gdzie panuje zwątpienie;
nadzieję, tam gdzie panuje rozpacz;
światło, tam gdzie panuje mrok;
radość, tam gdzie panuje smutek.
Spraw, abyśmy mogli nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
nie tyle szukać miłości, co kochać;
albowiem dając – otrzymujemy,
wybaczając – zyskujemy przebaczenie,
a umierając, rodzimy się do wiecznego życia.
Przez Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen.

ASP / KAI

SOBOTA,
20 kwietnia 2024 roku

J 6, 55. 60-69 | W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: «Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem». A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna jest ta...