- Chodzi o to, by Pan Jezus nieustannie rodził się w naszym sercu - powiedział biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

- Chodzi o to, by Pan Jezus nieustannie rodził się w naszym sercu. On nieustannie przychodzi do naszej codzienności a Eucharystia jest przykładem rodzenia się Pana Jezusa, którego możemy przyjmować do swojego serca a On może nam towarzyszyć, pomagać i wspierać - mówił na antenie Radia eM ks. bp Grzegorz Olszowski.

Gość Radia eM rozwinął myśl metropolity katowickiego, abp. Adriana Galbasa, który 21 grudnia, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, przypominał, że Święta Bożego Narodzenia w polskiej tradycji zawsze były naznaczone pragnieniem bliskości, porozumienia i dialogu.

- Kolejne Święta Bożego Narodzenia w naszym życiu. Co roku może to samo, ale jednak każde święta są inne, mają inny wymiar, inne doświadczenia. I rzeczywiście, cała atmosfera Świąt, która przeniknęła do naszej tradycji wpływa na to, że ludzie są bliżsi sobie. Ludzie otwierają się wzajemnie na siebie. Dzieciątko - Niemowlę w żłobie zawsze budzi poczucie dobra. Chcemy na to dobro odpowiadać. Ma to nie tylko wymiar rodzinny, wspólnotowy, ale także w różnych naszych relacjach (...) składamy sobie życzenia i obdarowujemy się prezentami. Więc jest to okazja, żeby otworzyć się na to dobro, które przyszło na świat. Nie tylko w wymiarze religijnym, bo jest to ważne także dla osób nie do końca związanych z Kościołem - mówił bp Grzegorz Olszowski.



W życiu Kościoła kończy się czas Adwentu - w tym roku czas wyjątkowo krótki. - Co jakiś czas Adwent, choć ma cztery niedziele, to, tak jak w tym roku to tylko trzy tygodnie, bo niedziela jest już Wigilią. Każdy Adwent jest taką okazją, byśmy przygotowali się; jak mówimy: to radosne oczekiwanie na spotkanie i na przyjście Pana. Pierwsza część Adwentu to bardziej oczekiwanie na powtórne przyjście Pana Jezusa; spotkanie z Nim na końcu czasów. Liturgia i czytania pokazują nam właśnie jak się przygotować, by to było radosne spotkanie. A potem już ostatnie dni Adwentu, od 16-go grudnia to już takie konkretne przygotowanie, wspominanie tego momentu, kiedy Bóg stał się człowiekiem i przyszedł na świat, by być Bogiem z nami - sens Adwentu tłumaczył Gość Radia eM.

Marcin Iciek / radioem.pl

24-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

24-03-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

18-03-2024

Pixabay

Ekumeniczna Droga Krzyżowa (zapowiedź)

22 marca w Katowicach odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

CZWARTEK,
28 marca 2024 roku
WIELKI CZWARTEK
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

Łk 4, 16-21 | Jezus przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce,...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1967 † Konrad Krawczyk
2019 † Antoni Masarczyk

ROCZNICA URODZIN:
1964 - ks. Paweł WRÓBEL
1969 - ks. Adam ZDEBEL

UWAGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin