W archidiecezji katowickiej rozpoczęła działalność Rada Społeczna przy Metropolicie katowickim. Inauguracyjne posiedzenie odbyło się 25 czerwca 2013 r.

W myśl statutu, zadaniem rady, która stanowi gremium konsultacyjne i doradcze arcybiskupa metropolity katowickiego, jest wypracowywanie opinii na temat ważnych aktualnych wydarzeń społecznych w aspekcie działalności pasterskiej, z ukierunkowaniem na rozwiązania duszpasterskie i praktyczne.

W radzie znaleźli się:

• mec. Łukasz Jarski (adwokat),
  • prof. Roman Kalarus (grafik, malarz),
  • prof. Andrzej Klasik (profesor ekonomii, rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie),
  • mgr inż. Tadeusz Kostoń (architekt),
  • Jerzy Kubacki (przedsiębiorca),
  • prof. Florian Kuźnik (specjalista z zakresu ekonomii miejskiej i regionalnej, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach),
  • dr Jan Olbrycht (polityk i socjolog, eurodeputowany),
  • prof. Grzegorz Opala (lekarz, neurolog, były minister zdrowia),
  • Henryk Michalik (przedsiębiorca),
  • Jerzy Polaczek (polityk i prawnik, samorządowiec, poseł na Sejm, były minister transportu),
  • prof. Jan Pyka (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach),
  • Michał Sawicki (ekspert ds. kolejnictwa),
  • Anna Sekudewicz (dziennikarka radiowa, zastępca redaktora naczelnego Radia Katowice),
  • dr Piotr Sobota (samorządowiec, nauczyciel akademicki, prodziekan ds. studenckich Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach),
  • prof. Wojciech Świątkiewicz (socjolog, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego),
  • dr Marcin Świerad (lekarz, wolontariusz, specjalista kardiolog i chorób wewnętrznych, lekarz naczelny Zakonu Maltańskiego),
  • ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego).

Pracom Rady Społecznej przewodniczy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Funkcje wiceprzewodniczących objęli prof. Andrzej Klasik oraz prof. Wojciech Świątkiewicz, sekretarzem rady został ks. dr Arkadiusz Wuwer.

Zgodnie ze statutem, do rady zapraszane są osoby o wybitnym stopniu kompetencji, specjaliści w swoich dziedzinach, reprezentujący środowiska akademickie, dziennikarskie, przedsiębiorców, polityków, samorządowców oraz teoretyków i praktyków różnych dziedzin społecznych.

Kadencja Rady Społecznej przy Metropolicie Katowickim trwa 5 lat.

11-04-2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Ernest MOSLER (rocznik święceń 1991).

Obradowała Rada Kapłańska

Spotkanie odbyło się we wtorek 9 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Obradom przewodniczył abp Adrian Galbas.

09-04-2024

Abp Galbas: trzy warunki spełniania woli Bożej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Eucharystia rozpoczęła diecezjalne rekolekcje "Oddanie 33".

WTOREK,
16 kwietnia 2024 roku

J 6, 30-35 | W Kafarnaum lud powiedział do Jezusa: «Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb...

1925 † Karol Namysło