Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma Świętego. W celebrowaniu liturgii towarzyszyli mu biskupi, prezbiterzy i diakonii z archidiecezji katowickiej.  

Arcybiskup wspomniał wszystkich, którzy w katowickiej katedrze otrzymali święcenia diakonatu, prezbiteratu i episkopatu. Zwracał się także do wszystkich kapłanów posługujących w Kościele katowickim, a także misjonarzy m. in. tych pracujących w Afryce i Kazachstanie. Zapewniał o modlitwie za księży seniorów i chorych.

Metropolita katowicki przypomniał o darze dla Kościoła lokalnego jakim była beatyfikacja  księdza Jan Machy, męczennika czasu II wojny światowej. – Dany nam, jak się okazało za kilka miesięcy, na czas wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą i wywołuje prawdziwy exodus Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci – zauważył arcybiskup podając nowego patrona jako przykład służby bliźniemu. Ta doprowadziła go potem do złożenia ofiary z życia.

Zapewniał zgromadzonych, że w sytuacji wojny i fali wojennych uchodźców Kościół i prezbiterium idzie za przykładem życia i męczeństwa Błogosławionego. – Uruchomiliśmy parafialne i archidiecezjalne możliwości mieszkaniowe, gdzie uchodźcy mogli się zatrzymać. A pomocnicze punkty recepcyjne w Domu św. Marcina i w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym działały i działają nieprzerwanie, zaś alumni naszego seminarium duchownego mają niezwykłe doświadczenie pastoralne, w tym doświadczenie współpracy i współdziałania z samorządem oraz doświadczenie niezwykłej ofiarności wolontariuszy – wyliczał abp Skworc.

Podkreślał, że jako diecezja "wiele uczyniliśmy, indywidualnie i wspólnotowo." Dziękował księżom szczególnie za dar  tegorocznej kapłańskiej jałmużny postnej w wysokości niespełna 300 tys. złotych. Zostanie ona przekazana do pięciu parafii w archidiecezji lwowskiej, gdzie posługują prezbiterzy archidiecezji katowickiej.

Abp Skworc podjął też temat trwającego synodu o synodalności. – Działamy pod presją czasu i przygotowujemy się do zakończenia synodu na szczeblu diecezji w czerwcu tego roku – powiedział. Zauważał, że w naszym Kościele lokalnym możemy odkryć liczne przykłady „zaangażowania i dzielenia się”; nie tylko te, które niedawno zasiane, teraz „kiełkują”, ale i te, które były zasiewane w przeszłości.

Wyraził żal, że czas pandemiczny zaburzył tak intensywne wcześniej na każdym szczeblu relacje duszpasterskie. – Dziś stajemy na placu budowy Kościoła i próbujemy rekonstruować, reanimować, rekultywować itd. Niech nam nie zabraknie determinacji i kreatywności jak w czasie pandemii, przede wszystkim niech nie zabraknie miłości pasterskiej – apelował.

Nawiązując do niedawnej uroczystości pogrzebowej prof. Mariana Zembali mówił, że kapłani także zużywają swoje serca w służbie Kościołowi, w służbie człowiekowi, w służbie ewangelizacji i służbie dobru wspólnemu. – Czas biegnie szybko, a intensywność pracy sprawia, że i nasze serca się zużywają i każde uderzenie zbliża nas do uderzenia ostatniego. Wtedy już nie pomoże bypass ani rozrusznik. Nastąpi wielka cisza – zauważał. Zachęcał do ufności, że w godzinie śmierci nastąpi oczekiwane spotkanie z Chrystusem.

– Celebrując Eucharystię uświadamiamy sobie, że ona nie zamyka się w przestrzeni sakralnej, ani w rycie sakramentalnym, dlatego mówimy o społecznych owocach Eucharystii – zaznaczał abp Skworc dodając, że Eucharystia sprawa, że jesteśmy w najgłębszej komunii z Chrystusem oraz z naszymi siostrami i braćmi. – Jesteśmy też posłani, by nieść pokój światu –  przypominał.

Metropolita katowicki zauważał, że pokój Pański nie jest darem, na który inni muszą sobie zasłużyć przez dobre życie, albo mogą go nabyć od nas za pomocą dostępnych im środków. –  Pokoju nie gwarantuje wyrównanie rachunków, ale wielkoduszność. Pokój, który niesiemy w sobie po Mszy świętej, jest owocem naszego „przejścia” przez ręce Jezusa, przyjęcia logiki życia ofiarowanego, wyrazem gotowości do bycia wydanym –  podkreślał. – Pokój jest domeną ludzi błogosławionych, którzy naśladują Jezusa w dobrym mówieniu Ojcu o braciach i siostrach. Jest darem Ducha dla jednania ludzi, aby świat coraz bardziej przypominał dom Ojca, a nie scenę teatru wojny – dodawał.

Zachęcał, by "rzemiosło pokoju" było udziałem każdej parafialnej i zakonnej wspólnoty, każdej wspólnoty uczniów i świadków Zmartwychwstałego. Zawracając się do prezbiterów, hierarcha posyłał ich na nowo.  – Idźcie z tego wieczernika, aby ubogim nieść dobrą nowinę, więźniom głosić wolność, niewidomym przejrzenie, uciśnionych odsyłać wolnych; idźcie w pokoju, proklamować rok łaski od Pana – mówił.

Abp Wiktor Skworc dziękował im za tegoroczną kapłańską jałmużnę postną w wysokości niespełna 300 tys. zł. Zostanie przekazana na Ukrainę. Jałmużna postna kapłanów archidiecezji katowickiej zostanie przekazana do pięciu parafii archidiecezji lwowskiej, w których posługują śląscy księża: Jacek Kocur, Tomasz Labus, bliźniacy Łukasz i Mateusz Grochlowie i Bartłomiej Sajdok. - W minionym tygodniu z każdym z nich rozmawiałem telefonicznie. Są swej Matce - rodzinnej archidiecezji i jej prezbiterium ogromnie wdzięczni - powiedział abp Wiktor Skworc.

ASP / KAI

17-04-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13-04-2024

Fot. ks. Tomasz Wojtal

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13-04-2024

Fot. Krzysztof Gawor

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

10-04-2024

Fot. K. Łojko / IPN

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w Katowicach.

31-03-2024

Fot. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Zmarł bp Tadeusz Kusy OFM [aktualizacja]

Z przykrością zawiadamiamy, że 31 marca 2024 roku w Kaga-Bangoro, w Republice Środkowoafrykańskiej, zmarł bp Zbigniew Tadeusz Kusy OFM.

11-04-2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Ernest MOSLER (rocznik święceń 1991).

PIĄTEK,
19 kwietnia 2024 roku
Dzień powszedni
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

J 6, 52-59 | Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1982 † Józef Maśka
1982 † Wiktor Mandrek
1991 † Antoni Swadźba
1998 † Paweł Gelny
2016 † Feliks Hanusek

ROCZNICA URODZIN:
1968 - ks. Zbigniew PILECKI
1973 - ks. Grzegorz HAWEL

UWAGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin