26 wrześnnia odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego na murach Aresztu Śledczego w Katowicach.

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego, bp Adam Wodarczyk, poświęcił dziś (26.09) tablicę poświęconą śląskiemu kapłanowi.
Zdjęcie i krótki życiorys znalazły swoje miejsce na murze aresztu śledczego przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Tablica jest widoczna dla przechodniów w części budynku od strony ul. M. Kopernika. Obok umieszczone są biogramy m.in. bł. ks. Jana Machy i Józefa Pukowca. Co ważne – ks. Blachnicki w tym areszcie przebywał jako zatrzymany dwa razy: w czasie II wojny światowej i w czasach komuny.


– Niezwykły człowiek, ksiądz, który zmienił polski Kościół – tak ks. Franciszka Blachnickiego określił dyrektor generalny Służby Więziennej – gen. Jacek Kitliński.
– Katowicki areszt odegrał istotną rolę w formacji duchowej ks. Blachnikiego. Tu, po 14 miesiącach w obozie Auschwitz, czekał na ścięcie – przypomniał i dodał, że właśnie w murach aresztu, osadzony – przyszły kapłan przeżył nawrócenie i oddał się na wyłączną służbę Bogu. – Wykorzystał w tej misji solidne śląskie wychowanie i doświadczenie wyniesione z harcerstwa – zaznaczył.

 

– W tym więzieniu osadzani byli również niewinni – powiedział bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej i postulator w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Nawiązał do dwóch postaci, które wcześniej zostały uhonorowane podobnymi tablicami – bł. ks. Jana Machy i harcmistrza Józefa Pukowca. Oni także osadzeni byli w areszcie przy ul. Mikołowskiej, jednak w przeciwieństwie do ks. Blachnickiego, ich wyroki zostały wykonane. – Trzeba powiedzieć, że to było niezwykłe, bo na 120 wyroków śmierci, które zostały wydane, tylko wyrok na ks. Blachnickim nie został wykonany – zaznaczył bp A. Wodarczyk. Przypomniał, że po opuszczeniu aresztu, sługa Boży żył jeszcze ponad cztery dekady. – To było piękne życie, bohaterskie, które wpłynęło na życie milionów ludzi, w Polsce i poza jej granicami. A jego myśl duchowa ciągle jest istotna, nie tylko dla Kościoła, ale i życia społecznego. Także w programie, który formułował już na obczyźnie – dodał. Bp Adam Wodarczyk przypomniał zasadę suwerenności wewnętrznej, której hołdował ks. Blachnicki. – Na co dzień pracujecie z osadzonymi, na co dzień to niełatwa praca. Powinniście państwo zapamiętać tę postać jako znak nadziei dla osadzonych, że nawet w takim miejscu, trudnym i dramatycznym, może się zdarzyć wielkie duchowe dobro – mówił.


„Stał na straży wartości religijnych oraz narodowych, uczył otwartości na drugiego człowieka. Piętnował propagandowe kłamstwa i dążenia władzy do ateizacji, życia bez Boga i chrześcijańskich wartości. Jego duszpasterska i społeczna praca wpisały się w proces odnowy życia nie tylko w Polsce, ale też poza granicami kraju” – przypomiała w przesłanym liście marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Odczytał go zebranym poseł Jerzy Polaczek.

 

– Jego życiorys to gotowy scenariusz na kasowy film hollywoodzki – uzupełnił minister Michał Wójcik. – Swoje całe życie poświęcił walce o prawdę – podkreślił i przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia ks. Franciszka Blachnickiego.

 

msp / katowice.gosc.pl

28-03-2024

Fot. Henryk Przondziono /Foto Gość

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

24-03-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

24-03-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Fot. Dominika Bem /Foto Gość

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

PIĄTEK,
29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

Słowo na dzisiaj

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron....

ROCZNICA ŚMIERCI:
1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

ROCZNICA URODZIN:
1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

UWAGA

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.

Materiały dla rodzin