Christus vivit – Chrystus żyje

Homilia Arcybiskupa Katowickiego; Niedziela Palmowa, 14 kwietnia 2019

Abp Wiktor Skworc

2019-04-16

1. Witam was serdecznie w słonecznym i ciepłym klimacie Panamy. Witam uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie i w Jastrzębiu Zdroju, i w naszej katedrze (radio).

Z katedry Chrystusa Króla łączymy się z młodymi chrześcijanami na całym świecie. Wspieramy modlitwą tych, którzy żyją w krajach, gdzie po dziś dzień prześladuje się Jezusa i Jego uczniów; gdzie głośne jest wołanie: „Ukrzyżuj Go! Ukrzyżuj ich!”.

Łączymy się z biskupem Rzymu, papieżem Franciszkiem, który na początku tego miesiąca napisał do młodych listpo tytułem: Christus vivit– Chrystus żyje. I choć jest dłuższy niż SMS, warto go przeczytać (zachęcam), bo zawiera wiele dobrych wiadomości dla was. Papież tłumaczy, że „młodość jest czasem błogosławionym”, gdyż „Bóg jest sprawcą młodości i działa w każdym młodym człowieku”.

2. Razem z papieżem Franciszkiem chcę wam, młodym, przypomnieć kilka podstawowych prawd.

„Bóg cię kocha”. Już w chwili waszego chrztu Bóg wypowiedział nad tobą: jesteś moim umiłowanym dzieckiem. Nigdy nie możesz w to wątpić, niezależnie od tego, co ci się przytrafia w życiu. W każdych okolicznościach jesteś nieskończenie miłowany. A miłość Boga nigdy „nie jest smutna, lecz jest czystą radością, która się odnawia, kiedy pozwalamy się Jemu miłować”.

Jest to miłość, „która nie przytłacza, miłość, która nie marginalizuje ani nie ucisza i nie milczy, miłość, która nie upokarza ani nie zniewala. Jest to miłość Pana Jezusa, miłość codzienna, dyskretna i respektująca, miłość wolności i dla wolności, miłość, która leczy i uwzniośla. To miłość ukazana przez Pana, która wie więcej o powstawaniu niż upadkach, o pojednaniu niż zakazach, o dawaniu nowej szansy niż potępieniu, o przyszłości niż przeszłości”.

Młodzi – zachęcam wraz z waszymi duszpasterzami: trzeba się zakochać w miłości i wolności, którą daje wam Jezus.

Prawda druga: Boża miłość zaprasza na drogę zbawienia. Jesteście zaproszeni do podążania tą drogą. „Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji”.

Trzecią prawdą jest fakt, że Jezus wciąż żyje, a nawet staje się obecny w czasie Mszy św. „To jest pewność, jaką mamy. Jezus jest wiecznie żywy. Trzymając się Go, będziemy żyli i bez szkody przejdziemy przez wszystkie formy śmierci i przemocy”.

3. Drodzy Młodzi! W Niedzielę Palmową wchodzimy w tajemnicę ostatniej drogiJezusa, którą przemierzył na tej ziemi, aby zwyciężyć śmierć, aby swoim zmartwychwstaniem dać nam życie. Na tej drodze Jezusa była obecna Jego Matka, która przedstawiła się kiedyś, w chwili zwiastowania, jako służebnica Pańska i wyraziła gotowość do wypełnienia swego powołania. I swoje powołanie wypełnia do końca, do tego stopnia, że stała się i naszą matką i teraz nam swoim macierzyństwem towarzyszy.

Wy też jesteście obecni na krzyżowej drodze Jezusa. Może w odruchu miłości stajecie się Weronikami, ocierającymi twarz Jezusa lub Szymonami, pomagającymi nieść krzyż. Może pomagacie waszym bliźnim i rówieśnikom na ich drodze życia. I tak na drodze krzyżowej odkrywacie swoje powołanie. Bo potrzebne jest „rozpoznanie, po co jestem stworzony, z jakiego powodu chodzę po tej ziemi i jaki jest plan Pana Boga dla mojego życia”. Tylko idąc z Chrystusem i za Chrystusem, odkryjcie sens życia, będzie zdolni do podjęcia trwałych decyzji.

4. Na pamiątkę naszego spotkania otrzymacie książkę zżyciorysami patronów Światowych Dni Młodzieży w Panamie, aby wam pomogli rozeznać powołanie. Teraz, kiedy wraz biskupami pomocniczymi udzielamy wam sakramentu Ducha Świętego, wielu z was szuka patrona – ideału – na dalsze życie. Może znajdziecie takiego w tej właśnie książeczce.

5. Drodzy Młodzi! Jesteście „Bożym teraz” – tak kiedyś papież Franciszek o was powiedział. Dziś chciałbym dopowiedzieć: jesteście Bożym dziś i jutro. Kiedy patrzę na was, to od ołtarza i ambony widzę młodość – reprezentację młodzieży archidiecezji katowickiej. A młodość to przyszłość. Już dziś od was zależą losy waszej rodziny, naszej ojczyzny i losy Kościoła, losy Ewangelii.

Maryja – służebnica Pańska – prowadzi młodzież w czasie Światowych Dni Młodzieży, a prowadząc, ukazuje, jak wiele zleży od człowieka, od jednego człowieka, który rozpoznaje i przyjmuje swoje powołanie. Maryja wniosła w dzieje ludzkiej rodziny syna Bożego, naszego Zbawiciela.

To jest również wasze zadanie, zadanie i powołanie każdego z nas: wnosić Chrystusa w świat… Wołać: Chrystus żyje i jest z nami. Jest z tobą.

Macie misję do spełnienia na nowym kontynencie mediów społecznościowych. I tam trzeba głosić Dobrą Nowinę!

Kochani – życzę wam pięknej Wielkanocy – niech będzie czasem spotkania z Chrystusem, który żyje w Kościele, w Tobie i dla Ciebie.

Drodzy! Pomóżcie Kościołowi, by pozostał młody świeżością Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu!

Nauczanie ks. Arcybiskupa, Homilie