Metropolita katowicki odprawił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach mszę za zmarłego ks. Edwarda Gorczatego.

Homilia Metropolity katowickiego

To misjonarz archidiecezji katowickiej, który od 1973 roku przebywał na misjach w Afryce. Zmarł 2 grudnia 2019 r. w Tanzanii, w wieku 70 lat. Został pochowany w Musomie.
Metropolita katowicki w homilii przywołał "czas misyjnego ożywienia" - było to tuż po II Soborze Watykańskim. Nawiązał też do Kodeksu Prawa Kanonicznego, gdzie mowa jest o "odpowiedzialności biskupów za działalność misyjną Kościoła"
- Współodpowiedzialność za misje – wyrażająca się współpracą misyjną – jest prawem i obowiązkiem poszczególnych wiernych i całych wspólnot kościelnych - mówił abp Wiktor Skworc. - Wszyscy ochrzczeni są w jakiś sposób posłani ad gentes. Prawda ta wybrzmiała w orędziu papieża Franciszka w tegoroczny dzień misyjny, który powiedział sobie i nam: „zawsze jestem misją; zawsze jesteś misją!" - przypominał metropolita.
Hierarcha wspominał lata siedemdziesiąte i przeżywane wtedy wydarzenia. Dość często w seminarium gościli wtedy misjonarze, również biskupi z krajów misyjnych. To oni zapraszali do pracy w swoich diecezjach w Afryce.
- Nie tylko wtedy – jeszcze i dzisiaj z perspektywy krajów misyjnych Polska, Kościół w Polsce jawi się jako niewyczerpalny rezerwuar powołań i duchownych - podkreślał abp Skworc. - Na odzew nie trzeba było długo czekać… Na wyjazd do Zambii zgłosiło się natychmiast czterech alumnów, do Kamerunu dwóch – postąpili ewangelicznie – „zostawili wszystko.” (...) W takim właśnie klimacie wybuchło jak wulkan misyjne powołanie kleryka Edwarda Gorczatego - przypomniał.
Misjonarzy tamtych czasów nie zrażał brak łączności telefonicznej, poczta, która szła do Afryki miesiącami, mało rozwinięta komunikacja lotnicza i polski złoty, który był właściwie bez żadnej wartości. - Opisuję tę sytuację, byśmy sobie uświadomili, jak odważna była decyzja o wyjeździe na misje, a potem jej heroiczne realizowanie z pasterską miłością w obcym językowo i kulturowo świecie - zaznaczał metropolita katowicki.
W drugiej części homilii zwrócił się bezpośrednio do Zmarłego i dziękował Bogu za jego piękne i szlachetne życie poświęcone Bogu, ludziom, afrykańskim siostrom i braciom. - Ks. Edward zrealizował jedno zasadnicze wskazanie Kościoła dotyczące dzieła ewangelizacji - mówił Pasterz Kościoła katowickiego. - Możemy z całą pewnością stwierdzić, że przez jego posługę dokonywała się inkulturacja: zakorzenienie Ewangelii w kulturze, m.in. poprzez wykorzystanie narzędzi językowych i symboli kultur - wyjaśniał arcybiskup.
Ks. Edward "sam z biegiem dni, z biegiem lat stał się cenionym znawcą afrykańskiej kultury i języka. Poznał historię szczepów, wśród których posługiwał, a miejscowi traktowali go jak swojego. Fundamentem tego procesu wejścia misjonarza w kulturę, aby owocniej ewangelizować, było zaufanie, jakie zdobył swoją postawą gorliwego i ofiarnego pasterza. Powierzona mu została funkcja dyrektora Centrum Nauczania Języków Swahili, a szkołę swahili w Makoko przeszło wielu misjonarzy uczących się języka' - przypominał abp Skworc.
- Nade wszystko ks. Edward głosił Dobrą Nowinę, Ewangelię pokoju, sprawował sakramenty i budował Kościół, a sprawując ofiarę Jezusa Chrystusa, uobecniał Jego zbawczą obecność - podkreślał. I zachęcał do tego, byśmy czas naszego adwentu wypełniali modlitwą, "bo to pierwsze misyjne dzieło, o które nas ks. Edward prosi". Przywołał też misyjny nakaz „Idźcie” i konieczność wyzwalania się z obojętności.
Msza święta za śp. Księdza Prałata Edwarda Gorczatego była odprawiona w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla w sobotę, 7 grudnia o godzinie 12:00. Mszy św. przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc. Również w rodzinnej parafii Zmarłego w Mysłowicach - Dziećkowicach odprawiono Msza święta w jego intencji w czwartek, 5 grudnia o godzinie 11:00.
asp/Katowice

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

CZWARTEK,
28 marca 2024 roku
WIELKI CZWARTEK

Łk 4, 16-21 | Jezus przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce,...

1967 † Konrad Krawczyk
2019 † Antoni Masarczyk

1964 - ks. Paweł WRÓBEL
1969 - ks. Adam ZDEBEL

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.