Szkoła w Podlesiu musi się rozbudować, bo dzieci w południowych dzielnicach Katowic szybko przybywa. Budowa miała jednak zająć całe boisko. Ziemię pod nowe boisko podarowała więc tutejsza parafia.

Umowę o przekazaniu miastu przez parafię MB Częstochowskiej dwóch działek pod budowę boiska szkolnego podpisali 20 grudnia prezydent Marcin Krupa i proboszcz z Podlesia, ks. Jacek Plech.

- Dzisiaj w tej szkole mamy zmianowość. Dzieci albo zaczynają wcześnie rano i kończą wczesnym popołudniem, albo zaczynają wczesnym a kończą późnym popołudniem. To w dzisiejszych czasach trudne nie tylko dla uczniów, ale ich rodziców - komentował prezydent Marcin Krupa.

Do szkoły w Podlesiu chodzą też dzieci z sąsiednich dzielnic: Zarzecza oraz części Kostuchny. Sala gimnastyczna jest tutaj za mała, więc część dzieci jest dowożona na lekcje wf-u na baseny. Stwarza to jednak trudności logistyczne.

Obok szkoły nr 21 w ciągu najbliższych 3,5 roku powstanie nowa, wielka hala sportowa, oraz 10 kolejnych sal lekcyjnych. Niestety, dobudówka zajmie prawie całe boisko szkolne. Stąd miasto poprosiło o możliwość wykupienia dwóch sąsiednich działek, które należą do parafii. Proboszcz po konsultacji z arcybiskupem Wiktorem Skworcem odpowiedział, że na potrzeby dzieci Kościół przekaże te działki za darmo.

- To inicjatywa księdza arcybiskupa, a dzieje się to przy aprobacie parafian. Kiedy ogłosiłem decyzję o przekazaniu na zebraniu rodziców w szkole, odpowiedział mi wielki aplauz - mówił proboszcz, ks. Jacek Plech. - Nie robiliśmy tego dla aplauzu, ale cieszymy się, że wychodzimy naprzeciw prawdziwym potrzebom, jakie mają rodzice, dzieci i młodzież - dodał.

Przekazany przez Kościół teren ma ponad 1300 metrów kwadratowych. Miasto ma zamiar zbudować tam boisko o wymiarach boiska do piłki ręcznej.

Przemysław Kucharczak

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron....

1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.