Jednym z tradycyjnych punktów obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji katowickiej jest nabożeństwo w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Słowo do zebranych wygłosił bp Marian Niemiec z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogę być w tym śląskim seminarium i głosić słowo do was, przygotowujących się do służby Panu. Dlatego też pozwólcie, że jako duchowny z prawie 35-letnim stażem podzielę się z wami kilkoma duszpasterskimi uwagami - rozpoczął bp Niemiec. W swoim kazaniu apelował o życzliwość - podstawę wszelkiego dialogu, której początkiem jest szacunek wobec każdego spotykanego człowieka. - Jako duchowni nigdy nie możemy odrzucać człowieka, lecz musimy zawsze wychodzić mu naprzeciw. Któż jak nie my?" - podkreślił zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Opierając się na czytaniu z Dziejów Apostolskich, zaproponowanym na ten dzień przez chrześcijan z Malty i przedstawiającym burzliwą drogę Apostoła Pawła z Krety do Rzymu, poruszył aktualne kwestie kryzysu migracyjnego oraz rozwoju dialogu ekumenicznego. Przypomniał też, że wszystkich zebranych łączy wiara w jednego Boga oraz ten sam chrzest, co stanowi solidny fundament do wspólnej modlitwy oraz znaku pokoju, jakiego udzielili sobie wszyscy zebrani. Na zakończenie nabożeństwa głos zabrali również przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz Kościoła Polskokatolickiego.

Nieszporom ekumenicznym przewodniczył ks. dr Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Paweł Kaszuba / WŚSD

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron....

1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.