W środę popielcową metropolita katowicki przewodniczył Mszy w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. W homilii zachęcił do dobrego przeżycia okresu Wielkiego Postu.

Abp Skworc podkreślił, że 40-dniowy post rozpoczynający się w środę popielcową przywołuje biblijne wydarzenia z historii zbawienia. Wspomniał starotestamentalną wędrówkę narodu wybranego przez pustynię do ziemi obiecanej. – Na pustyni, w drodze, naród wybrany duchowo dojrzał – mówił abp Skworc wskazując, że dzieje wędrowania „opisane w Księdze Wyjścia i Liczb umacniają wiarę i związek narodu wybranego z Bogiem Jahwe”.

Drugim obrazem biblijnym, na który zwrócił uwagę metropolita katowicki była scena kuszenia Jezusa. Przypomniał, że na miejsce pustynne przed rozpoczęciem swej działalności udał się Jezus, nowy Mojżesz. – Czas pobytu na pustyni jest dla Niego czasem postu i duchowej walki, pokonywania podsuwanych przez Złego pokus – mówił abp Skworc.

Zachęcając do dobrego przeżycia Wielkiego Postu zaproponował, by na wzór Izraela – narodu wybranego, Jezusa, mistyków i ojców Kościoła wyjść na pustynię „posłuchać głosu Oblubieńca”, uwolnić się od spraw bieżących, skierować myśli ku Bogu i wieczności.

– Im bardziej damy się zaangażować Jego Słowu, tym bardziej uda nam się doświadczyć Jego bezinteresownego miłosierdzia względem nas. Nie pozwólmy zatem, aby ten czas łaski przeminął daremnie, w zarozumiałym złudzeniu, że to my jesteśmy panami czasów i sposobów naszego nawrócenia ku Niemu całym swym sercem – zachęcał metropolita katowicki.

Metropolita katowicki przypomniał, że pomocą we właściwym przeżyciu Wielkiego Postu i wychodzeniu na pustynię – której „można doświadczyć także w mieście” – winny stać się rekolekcje parafialne, dni skupienia oraz codzienna adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wskazał też – za fragmentem odczytanej Ewangelii – na wartość modlitwy, jałmużny i postu, znaczenie czystych intencji i właściwej motywacji.

Upomniał się także o cnotę prawdomówności, tak w życiu indywidualnym, jak i społecznym. – Każdy podstęp wobec drugiego człowieka, każda skłonność do używania osoby ludzkiej w charakterze narzędzia, każde używanie słów po to, aby wpływać na innych swoim zagubieniem moralnym, swoim wewnętrznym nieporządkiem wprowadza w życie społeczne atmosferę kłamstw. Trzeba przywrócić niezastąpione niczym miejsce cnocie prawdomówności. Trzeba, by ona kształtowała życie rodzin, środowisk, społeczeństwa, środków przekazu, kultury, polityki i ekonomii – dodał.

Metropolita katowicki co roku przewodniczy Mszy z obrzędem posypania głów popiołem w katedrze Chrystusa Króla. W piątek podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej o charakterze ekspiacyjnym będzie się modlił za ofiary nadużyć seksualnych przed osoby duchowne.

Ks. Rafał Skitek /Radio eM

28-03-2024

Fot. Henryk Przondziono /Foto Gość

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron....

1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.