- Cieszy, że wobec zagrożenia koronawirusem rząd i opozycja próbują razem rozwiązywać problemy, docierać z informacjami do społeczeństwa i budować wspólny front walki z zagrożeniem, którego do końca nie znamy - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.

Biskupi będą zajmować się tematem zagrożenia koronawirusem na najbliższym spotkaniu Konferencji Episkopatu Polski. - Będziemy starać się wypracować wspólne, ogólnokościelne ustalenia dotyczące epidemii koronawirusa - powiedział abp Skworc. - Gdyby w jakimś miejscu wykryto intensywne ogniska występowania wirusa, każdy biskup będzie też działać samodzielnie - dodał, odpowiadając na pytanie o możliwość wprowadzenia szczególnych środków ostrożności w duszpasterstwie, jak to ma miejsce w niektórych diecezjach w północnych Włoszech. Tam zakazano publicznego odprawiania nabożeństw.

W swoim Liście Pasterskim na Wielki Post, metropolita katowicki zachęca m.in. do zachowania trzeźwości w tym okresie. Odnosząc się do tego w Radiu eM, wspomniał Narodowy Program Trzeźwości, który został przyjęty w 2018 roku. - Programy są pięknie napisane, ale często pozostają tylko na papierze i nie są realizowane - mówił w Rozmowie Poranka. Tymczasem - jak wskazywał abp Skworc - statystki w Polsce pokazują jak bardzo wzrasta ilość spożywanego alkoholu przez Polaków i jak obniża się wiek inicjacji alkoholowej, bo alkohol jak łatwo dostępny. Metropolita katowicki pozytywnie odniósł się do ograniczania przez niektóre samorządy dostępności alkoholu między godziną 22 a 6 rano. - Jednak prohibicja wszystkiego nie załatwia, potrzeba edukacji - przekonywał, zachęcając do zachowania trzeźwości w Wielkim Poście.

11-04-2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Ernest MOSLER (rocznik święceń 1991).

Obradowała Rada Kapłańska

Spotkanie odbyło się we wtorek 9 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Obradom przewodniczył abp Adrian Galbas.

09-04-2024

Abp Galbas: trzy warunki spełniania woli Bożej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Eucharystia rozpoczęła diecezjalne rekolekcje "Oddanie 33".

WTOREK,
16 kwietnia 2024 roku

J 6, 30-35 | W Kafarnaum lud powiedział do Jezusa: «Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb...

1925 † Karol Namysło