Abp Wiktor Skworc przesłał wielkanocne przesłanie oraz życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Abp Wiktor Skworc przesłał wielkanocne orędzie oraz życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Pragnę złożyć wam wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych roku pańskiego dwutysięcznego dwudziestego. Do tych świąt przygotowaliśmy się czasem wielkiego postu. W tym roku był to bardzo szczególny czas, w którym doświadczyliśmy szczególnego odosobnienia i izolacji z powodu zagrożenia epidemicznego. Tegoroczne święta przeżywamy inaczej. Jesteśmy w naszych domach. Pragnę was bardzo serdecznie pozdrowić.
Pragnę złożyć wam najserdeczniejsze życzenia, ale zanim to nastąpi, chciałbym, abyśmy wspólnie zauważyli tych, którzy z powodu spełniania swoich obowiązków dzisiaj nie mogą świętować we wspólnotach rodzinnych. Myślę o wszystkich służbach, szczególnie o służbie zdrowia. Myślę o tych, którzy walczą o życie każdego człowieka, którzy zmagają się z tym zagrożeniem. To przecież oni pomagają dzisiaj cierpiącemu Chrystusowi. Bardzo im serdecznie dziękujemy. To nasze podziękowanie chcemy wyrazić naszą modlitwą.
Nasze mieszkanie, nasze domy stały się wieczernika. To do nas pomimo drzwi zamkniętych przychodzi Chrystus z wielkanocnym pozdrowieniem „Pokój wam”. Otwórzmy się na przychodzącego do nas Chrystusa.  On przynosi nam nadzieję, radość i pokój. On otwiera przed nami perspektywę nowego życia. Życzę wam pięknych, spokojnych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza was swoją pomocą i swoją łaską. Niech was obdarzy tym szczególnym darem, jaki jest poczucie sensu. Ono jest nam dzisiaj szczególnie potrzebne.
Święta Wielkanocne są czasem sposobnym na spotkanie ze Zwycięzcą i Dawcą Pokoju, którego warto prosić, by przeprowadził nas jak nowy Mojżesz przez czas pustyni i niebezpieczeństwa, byśmy, zgodnie i mądrze współdziałając, pokonali zagrożenia związane z epidemią i w pokoju budowali już dziś naszą wspólną przyszłość.
Przyjmijcie proszę serdeczne życzenia wielkanocne: Bożej opieki, dobrego zdrowia oraz pokrzepienia i wytrwałości w tym niełatwym czasie. Nade wszystko życzę Wam i Waszym Bliskim rodzinnego pokoju i szczęścia, bezpieczeństwa i wolności od zagrożenia zdrowia.
A sprawując świętą liturgię w naszej katowickiej Katedrze, będę pamiętał o Was, o Waszych rodzinach i o wszystkich intencjach, które nosicie w sercu.

MATERIAŁY DLA MEDIAÓW DO WYKORZYSTANIA:

Życzenia świąteczne Arcybiskupa Katowickiego - plik pdf

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron....

1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.