Metropolita katowicki zaapelował o modlitwę o deszcz i o nowe powołania.

„W najbliższą sobotę będziemy wspominać w liturgii Kościoła św. Marka. W tym dniu odbywają się tradycyjne nabożeństwa przebłagalne i procesje z modlitwą o dobre żniwa i dobre urodzaje. Wiemy, że dobre plany są uwarunkowane klimatycznie. Wszyscy jesteśmy świadomi braku deszczu. Niebezpieczeństwo suszy staje się coraz bardziej realne. Wiemy, że obniżający się poziom wód gruntowych, przy braku deszczu może tragicznie wpłynąć na pracę rolników. Skutki i konsekwencje będą odczuwalne przez całe społeczeństwo. Ta wizja w kontekście trwającej pandemii Covid-19 wydaje się jeszcze bardziej niebezpieczna.
W związku z tą trudną sytuacją chciałbym prosić was o szczególna modlitwę o deszcz i o dobrą dla rolnictwa pogodę. Zapraszam wszystkich bez wyjątku do gorącej i wytrwałej modlitwy w tej intencji. Dołączymy do naszych wezwań, do odmawianych indywidualnie lub wspólnotowo suplikacji, prośbę „abyś ludowi Twemu deszczu udzielić raczył”. Deszcz jest bardzo potrzebny rolnictwu. Woda jest ważna i potrzebna do życia.
Pisaliśmy o tym w liście biskupów z górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii na tegoroczny Światowy Dzień Wody: „Polska posiada najmniejsze naturalne zasoby wodne z wszystkich krajów Europy. Wciąż mamy w naszym kraju miejscowości i regiony, w których dostęp do wody pitnej jest utrudniony. Obniża się poziom wód gruntowych. Dodatkowo zmieniający się klimat, w którym zamazują się granice pomiędzy porami roku, charakteryzuje się niestety brakiem dostatecznej ilości opadów. Cierpi na tym m.in.: rolnictwo, sadownictwo, transport, turystyka, a pośrednio, wszystkie powiązane z nimi dziedziny życia” (cały list - kliknij)
Inną posuchę zauważamy także w przestrzeni powołań do służby Ewangelii. Stąd także moja konkretna prośba, abyśmy wołali do Pana żniwa, „aby posłał robotników na swoje żniwo”. Prosimy o nowe powołania do służby Bożej w Kościele. To ważna intencja szczególnie teraz, kiedy zbliża się czas matur i czas podejmowania decyzji na całe życie. Wspierajmy naszą modlitwą młodych ludzi, których Chrystus powołuje, aby odważnie odpowiedzieli na to wezwanie. Aktualnie trzech kandydatów do święceń prezbiteratu odbywa swoje rekolekcje przed święceniami, których udzielę w katowickiej katedrze 16 maja br. Bardzo was serdecznie proszę aby także tych diakonów objąć serdeczne modlitwą.
Trwajmy wszyscy na modlitwie w tym trudnym czasie. Wołajmy do Pana Boga o miłosierdzie dla nas, dla całego świata. Aby Bóg wspierał wysiłki całej rodziny ludzkiej starającej się stawić czoła rozprzestrzeniającej się epidemii”.

28-03-2024

Fot. Henryk Przondziono /Foto Gość

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron....

1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.