O potrzebie odnowienia relacji z Jezusem i poddaniu się Jego Słowu mówili biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej. Wygłosili oni homilie podczas liturgii w III Niedzielę Wielkanocną w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Podczas liturgii transmitowanej w TV Silesia i w Internecie bp Grzegorz Olszowski pytał w homilii o cel życia ludzkiego. Mówił, że okazją do zweryfikowania tego jest obecny czas pandemii. Nawiązując do dzisiejszego Słowa Bożego zauważył, że uczniowie z Emaus oddalają się od Jerozolimy, czyli  od miejsca, gdzie Zmartwychwstały spotyka się z uczniami. - W życiu również przez nasze wybory, decyzje, postępowanie zbliżamy się do Boga lub oddalamy się od Niego - zaznaczył.

Podkreślił,  że rozmowa uczniów z Emaus pełna jest narzekania, rozczarowania, smutku, zawodu i goryczy. - Doświadczenie bliskości Jezusa jest łaską, darem, to Jego inicjatywa - mówił biskup Olszowski. - To głęboki proces, w którym sam Jezus otwiera serca i umysły swoich uczniów na wiarę i poznanie, ale trzeba być otwartym, zdystansować się od siebie i swoich opinii i sądów, uważanych za jedynie słuszne - dodawał.

Przypomniał, że to "Słowo Boże pogłębia wiarę, daje człowiekowi moc i światło w różnych, po ludzku, beznadziejnych sytuacjach." I dlatego zachęcił wszystkich, szczególnie w tym czasie izolacji społecznej, do czytania Pisma Świętego i karmienia się codziennie Słowem. Wskazywał, że to właśnie prowadzi do osobistego poznania i spotkania Jezusa w Eucharystii.

- Trzeba nam poznawać Jezusa przy łamaniu chleba. Odkrywać wartość Eucharystii. Obyśmy w czasie pandemii, gdy mamy utrudniony dostęp do uczestnictwa we Mszy św. zatęsknili za Eucharystią i na nowo odkryli jej bogactwo, którego mam nadzieję tylko na jakiś czas, zostaliśmy pozbawieni - mówił bp Grzegorz Olszowski.

Bp Marek Szkudło podczas mszy św. transmitowanej w Radiu Katowice i w Internecie zapytał wiernych, o czym teraz najwięcej rozmawiają. Podczas kazania przyznał, że "wszystkie rozmowy zdominował jeden temat: pandemii, koronawirusa, walki o ludzkie zdrowie i życie..." Mówił, że to powoduje smutek, przygnębienie i przerażenie.

Hierarcha zaznaczał, że nie wiedząc, kiedy wróci do nas normalność, świętujemy zwycięstwo Jezusa Chrystusa. - Paschalna radość, która z tej tajemnicy płynie, jest niewątpliwie antidotum na wszystkie lęki i strachy, bo pozwala nam odkryć obecność Zmartwychwstałego, który wchodzi w sytuację człowieka będącego w takiej czy innej kondycji i ciała, i ducha - przypominał.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii mówił o sytuacji uczniów idących do Emaus. - (Jezus) wnosi światło, którego tak bardzo pragnęli i potrzebowali. Sami potem powiedzą, że serca pałały kiedy Pisma im wyjaśniał... - wskazywał dodając, że tak się dzieje w każdej Liturgii Słowa.

Biskup Marek Szkudło przypomniał, że dzisiaj rozpoczynamy XII Tydzień Biblijny, którego hasłem są słowa: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego” (por. J 6,35-36). Także dzisiaj obchodzimy Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Cytując wypowiedź abpa Grzegorza Rysia zachecał, by w  Słowie Bożym szukać odpwiedzi szczgólnie teraz, w tym trudnym czasie pandemii.

Z kolei bp Adam Wodarczyk podczas liturgii w katowickiej katedrze zachęcał wiernych do przemiany serc i bycia świadkami Zmartwychwstałego. Wzywał też do budowania nowej relacji z Jezusem. - Takich, których już nic nie może zerwać - podkreślał. Zapewniał, że "Boski Wędrowiec, jak wówczas wspomnianym uczniom, tak dziś nam towarzyszy w drodze." Wyjaśnia nam Pismo,  łamie Chleb i dodaje sił. - Spotkania Zmartwychwstałego pozwalają odkryć sens Jego i naszego krzyża - przekonywał bp Wodarczyk.

Potwierdzał też obecność i bliskość Jezusa w czasie pandemii. - Apostołowie, którzy jako pierwsi doświadczyli przemieniającej mocy Zmartwychwstałego Pana, odważnie się tym odkryciem dzielili - mówił dodając, że teraz czas na nas, byśmy świadczyli o Jezusie, nieśli Go radośnie ludziom, których „oczy na uwięzi” i serce „powolne do wierzenia”.

Biskupi pomocniczy arch. katowickiej przewodniczyli liturgiom w katedrze Chrystusa Krola w Katowicach. Msze były transmitowane w Internecie, niektóre z nich w radiu i lokalnej telewizji. Dzisiaj rozpoczyna się XII Tydzień Biblijny, którego hasłem są słowa: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego” (por. J 6,35-36). Także dzisiaj obchodzimy Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego - o czym wspominali w swoich homiliach biskupi.

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / Radio eM / KAI

28-03-2024

Fot. Henryk Przondziono /Foto Gość

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron....

1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.