W Centrum Edukacyjnym IPN zaprezentowano nowe opracowanie naukowe ks. prof. Jerzego Myszora.

W Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia dyskutowano na temat nowej perspektywy, jaka otwiera się w ocenie wydarzeń historycznych w kontekście zapisków bp Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojska Polskiego. Za ich opracowanie odpowiadał ks. prof. Jerzy Myszor.

W dyskusji wzięli udział prof. Jan Żaryn i dr Sebastian Rosenbaum.

Opublikowane dzienniki śląskiego kapłana to zapiski z lat 1939-1945. Zeskanowanie, przepisanie i opracowanie materiału zajęło 4 lata. – Całość można podzielić na dwie zasadnicze części. Pierwsza to fragment do października 1939, który został spisany post factum. To streszczenie wydarzeń od 1 września 1939 roku. Druga część to notatki sporządzane z dnia na dzień. Niestety musieliśmy się podczas pracy zmagać z kilkoma problemami, m.in. bardzo brzydkim charakterem pisma biskupa. Trzeba pamiętać, że notatki były sporządzane w warunkach polowych i to dodatkowo wpływało na ich czytelność – wyjaśnił ks. prof. Myszor.

– Trzeba przyznać, że niektóre fragmenty czyta się trochę jak książkę adresową: wymienione są godziny i nazwiska – wtrącił dr Rosenbaum. – To nie jest literatura piękna, tylko literatura faktu. Stąd jej ogromna wartość, bo są to refleksje nad tu i teraz, spisywane po rozmowach. To świadectwo spisane z punktu widzenia bardzo specyficznego świadka wydarzeń – przyznał ks. prof. Myszor. – Takie zapiski są dla historyków wielką sprawą. Dołączają do kolekcji polskich źródeł opisujących XX wiek. Nie waham się zestawić ich z "Pro memoria" kard. Stefana Wyszyńskiego. Nazwałbym je zapisem wkładu ludzi Kościoła w walce o polską niepodległość – dodał prof. Jan Żaryn.

Wdzięczność za publikację wyraził obecny na spotkaniu abp Wiktor Skworc. – Dziękujemy za odkrycie prawdy o człowieku – zwrócił się do ks. prof. Myszora metropolita katowicki. – Bp Gawlina w swoim życiu zawsze starał się być sługą prawdy – podkreślił.

"In viam pacis. Dziennik Biskupa Polowego Wojska Polskiego 1939-1945" to kolejny tom z serii "Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku". Dotąd ukazały się m.in. opracowania dotyczące pielgrzymek śląskich do Ziemi Świętej czy bł. ks. Józefa Czempiela.

MSP

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

20-03-2024

Bp Wodarczyk: Pokora leży u podstaw sprawiedliwości Świętego Józefa

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętego Józefa Robotnika w Katowicach.

CZWARTEK,
28 marca 2024 roku
WIELKI CZWARTEK

Łk 4, 16-21 | Jezus przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce,...

1967 † Konrad Krawczyk
2019 † Antoni Masarczyk

1964 - ks. Paweł WRÓBEL
1969 - ks. Adam ZDEBEL

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.