Metropolita katowicki, biskup sosnowiecki, biskup gliwicki oraz arcybiskup koadiutor wraz z biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej modlili się wspólnie z przedstawicielami środowiska akademickiego.

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego w katowickiej katedrze jest już tradycją. W tym roku odbyła się po raz 42. Witając zebranych ks. Krzysztof Nowrot, archidiecezjalny duszpasterz akademicki, przypomniał historię tego wydarzenia. – W 1981 roku, gdy wydarzenie to odbywało się po raz pierwszy, chciano zebrać i postawić obok siebie, razem wybrane w wolnych wyborach władze uczelni. Miała tak wybrzmieć nadzieja na ich współpracę, na dialog społeczny, którego będą zaczynem. Chciano wyrazić wobec nich pragnienie Kościoła, aby uczelnie wyższe kształciły ludzi dojrzałych, obywateli mądrych, nową i prawdziwą elitę narodu – podkreślił ks. K. Nowrot. Zaznaczył, że współcześnie choć kontekst spotkania jest zupełnie inny, nadzieje pozostają te same. – Kościół wychodzi dzisiaj w stronę nauki ze swoją ciągle aktualną ofertą – Ewangelią – której wartość może wybrzmieć w przykładzie życia i służby laureata tegorocznej nagrody Lux ex Silesia pana Antoniego Piechniczka – nawiązał do zaplanowanego po Mszy św. wręczenia nagrody.

W swoim słowie abp Wiktor Skworc przypomniał zebranym historię powstania diecezji katowickiej oraz pierwsze decyzje katowickich biskupów, które stanowiły wyjątkowe etapy jej rozwoju. Nawiązał także do przypadającej w tego dnia „Niedzieli Franciszka”. – Formacyjna treść tej franciszkowej niedzieli zachęca nas do „wielkodusznego umiarkowania i prostoty”, co wymaga refleksji i decyzji. Opowiedzenia się za alternatywnym sposobem rozumienia jakości życia, bardziej kontemplatywnego, zdolnego do głębokiej radości, unikając obsesji na tle konsumpcji. „Mniej znaczy więcej”. Rzeczywiście, nieustanne gromadzenie możliwości konsumpcji rozprasza serce, uniemożliwiając docenienie wszystkiego i każdej chwili. Natomiast stawanie w pogodzie ducha przed tym, co istnieje, choćby tego było niewiele, otwiera nam znacznie większe szanse na zrozumienie i spełnienie osobiste. Dlatego duchowość chrześcijańska proponuje drogę wstrzemięźliwości, zrozumienia paradoksu: „Mniej znaczy więcej” – mówił.

Metropolita przywołał również fragment encykliki „Laudato si”: „Większość mieszkańców naszej planety deklaruje się jako wierzący, co powinno pobudzać religie do nawiązania dialogu, ukierunkowanego na opiekę nad naturą, obronę ubogich, budowanie sieci braterstwa i szacunku. Konieczny jest również dialog między samymi naukami, ponieważ każda z nich jest zwykle zamknięta w granicach swego własnego języka, a specjalizacja prowadzi do izolacji i absolutyzacji swej wiedzy. Uniemożliwia to właściwe podejście do problemów środowiska. Równie konieczny jest otwarty i przyjazny dialog pomiędzy różnymi ruchami ochrony środowiska, nie brakuje bowiem między nimi walk ideologicznych. Powaga kryzysu ekologicznego wymaga od nas wszystkich myślenia o dobru wspólnym i podążania drogą dialogu, wymagającego cierpliwości, ascezy i wielkoduszności. Zawsze pamiętajmy, że »rzeczywistość jest ważniejsza od idei«”.

– Pamiętajmy o tych wskazaniach na początku nowego roku akademickiego, zwłaszcza w sytuacji kryzysu energetycznego, kiedy pojawiają się głosy, że normy dotyczące ochrony środowiska mogą być zawieszone czy nawet powinny być zawieszone – napominał. Apelując o to, by wśród codziennego trudu akademickiego nie odpuszczać troski o środowisko, abp Wiktor Skworc zachęcił do zintensyfikowania wspólnych działań. – Dziś trzeba by dodać apel o współpracę wszystkich podmiotów życia społecznego, aby troską otoczyć wszystkich dotkniętych energetycznym ubóstwem czy nawet wykluczeniem. Przed nami VI Światowy Dzień Ubogich (13.XI) i jest to przynaglająca okazja, aby Caritas ogólnopolska i naszej archidiecezji podjęły działania rozpoznawcze i pomocowe, aby jak najbardziej ograniczyć krąg osób dotkniętych tym zagrożeniem – powiedział.

Jednocześnie abp Wiktor Skworc zaznaczył, że misja Kościoła od lat pozostaje niezmienna i wyraża się w nakazie Jezusa: „Idźcie i głoście światu Ewangelię!”.

17-04-2024

Fot. Bartłomiej Dobrzański /Foto Gość

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13-04-2024

Fot. ks. Tomasz Wojtal

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13-04-2024

Fot. Krzysztof Gawor

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

10-04-2024

Fot. K. Łojko / IPN

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w Katowicach.

31-03-2024

Fot. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Zmarł bp Tadeusz Kusy OFM [aktualizacja]

Z przykrością zawiadamiamy, że 31 marca 2024 roku w Kaga-Bangoro, w Republice Środkowoafrykańskiej, zmarł bp Zbigniew Tadeusz Kusy OFM.

11-04-2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa, zmarł śp. ks. Ernest MOSLER (rocznik święceń 1991).

PIĄTEK,
19 kwietnia 2024 roku
Dzień powszedni
Kolor biały

Słowo na dzisiaj

J 6, 52-59 | Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1982 † Józef Maśka
1982 † Wiktor Mandrek
1991 † Antoni Swadźba
1998 † Paweł Gelny
2016 † Feliks Hanusek

ROCZNICA URODZIN:
1968 - ks. Zbigniew PILECKI
1973 - ks. Grzegorz HAWEL

UWAGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin