Katowice: Inauguracja Roku Wiary

Archidiecezja Katowicka

2012-10-10

Uroczyste otwarcie ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary w archidiecezji katowickiej będzie miało miejsce w czwartek, 11 października br. w czasie Mszy św. o godz. 12.00 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Dwie godziny wcześniej w Watykanie zainauguruje go Papież. Mszy św. przewodniczył będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Bezpośrednio po Ewangelii zostanie odczytana w postawie klęczącej przed ołtarzem specjalna modlitwa. Następnie po chwili ciszy nastąpi chrzcielne (dialogowane) Wyznanie wiary.

Po Mszy św. kapłani udzielą sobie nawzajem oraz wiernym indywidualnego błogosławieństwa wg następującej formuły:
Najpierw modlitwa wspólna nad wszystkimi:
„Niech Bóg w Trójcy Jedyny - odnowi w Tobie łaskę sakramentu Chrztu św. i przymnoży Ci wiary, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Następnie indywidualnie uczyniony krzyż na czole przyjmującego błogosławieństwo.

Inauguracja Roku Wiary w parafiach archidiecezji katowickiej nastąpi w niedzielę, 14 października br.
Metropolita katowicki specjalnym rozporządzeniem zalecił, aby w kościołach w Roku Wiary eksponować Ewangeliarz i proklamować z niego Ewangelię, zwłaszcza podczas każdej Mszy św. niedzielnej.

„Rok Wiary powinien być również czasem otwartych kościołów i czasem częstej, indywidualnej i wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu przez duchownych i wiernych świeckich, do czego serdecznie zachęcam” – zaznaczył abp Skworc.

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny