Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zaczyna się 18 stycznia 2023 roku.

Centralne nabożeństwo tego Tygodnia odbędzie się w niedzielę 22 stycznia o 17.00 w katedrze ewangelicko-augsburskiej Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Warszawskiej w Katowicach. Nabożeństwu będzie przewodniczyć będzie ewangelicko-augsburski biskup Marian Niemiec, a kazanie wygłosi katolicki arcybiskup Wiktor Skworc. - To długoletni zwyczaj, że centralne nabożeństwa odbywają się na przemian w kościołach katolickim i ewangelickim - mówi ks. Adam Palion, delegat arcybiskupa do spraw ekumenizmu.

Wcześniej, w piątek 20 stycznia o 19.00, w kościele ojców oblatów w Katowicach-Koszutce, ma odbyć się nabożeństwo ekumeniczne ze świadectwami. Natomiast na poniedziałek 23 stycznia o 17.00 są zaplanowane nieszpory ekumeniczne w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach; kazanie ma tam wygłosić ewangelicki biskup Marian Niemiec.

Na Śląsku tydzień ekumeniczny ma być przedłużony. W sobotę 28 stycznia w bazylice franciszkanów w Katowicach-Panewnikach o 15.00 odbędzie się ekumeniczne kolędowanie z udziałem prawosławnego chóru „OKTOICH” z Wrocławia. Kazanie wygłosi biskup-senior Henryk Rother-Sacewicz z Kościoła Chrystusowego. W niedzielę 29 stycznia 15.45 odbędą się nieszpory ekumeniczne w katolickim kościele Św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej-Orzegowie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan na terenie Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej w 2023 roku:

Środa 18 stycznia – Gniazdów, kościół starokatolicki Mariawitów św. Marii Magdaleny godz. 17.00, nabożeństwo ekumeniczne, kazanie prezbiter Jerzy Rogaczewski (KChB);

Piątek 20 stycznia – Katowice-Koszutka, kościół oo. Oblatów, godz. 19.00, nabożeństwo ekumeniczne ze świadectwami;

Sobota 21 stycznia – Zabrze, kościół św. Barbary, godz. 17.00, nabożeństwo ekumeniczne, kazanie bp Marian Niemiec (KEA);

Niedziela 22 stycznia – Gliwice, kościół ewangelicki Zbawiciela. Godz. 15:00, nabożeństwo ekumeniczne, kazanie bp Jan Kopiec (KRK);

Poniedziałek 23 stycznia – Katowice, kaplica Wyższego Śląskiego Seminarium, godz. 17.00 – nieszpory ekumeniczne, kazanie – bp Marian Niemiec (KEA);

Wtorek 24 stycznia – Brenna, kościół ewangelicki, godz. 18.00, nabożeństwo ekumeniczne, kazanie bp. Piotr Greger (KRK);

Sobota 28 stycznia – Katowice-Panewniki, kościół oo. Franciszkanów, godz. 15.00, ekumeniczne kolędowanie, kazanie ks. bp senior Henryk Rother-Sacewicz (KCh). W czasie nabożeństwa wystąpi chór cerkwi św. Św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu „OKTOICH” i Prawosławnego Ordynariatu WP pod batutą ks. Prot. Grzegorz Cebulski;

Niedziela 29 stycznia – Ruda Śląska Orzegów, kościół pw. Św. Michała Archanioła,godz. 15.45, nieszpory ekumeniczne.

28-03-2024

Fot. Henryk Przondziono /Foto Gość

Abp Galbas: Wszyscy jesteśmy namaszczeni

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy Krzyżma w katowickiej katedrze.

Abp Galbas: za Chrystusem idziemy do dojrzałego i spójnego życia

W Niedzielę Palmową metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze podczas Święta Młodych.

24-03-2024

ks. Wojtal: Dlaczego Krzyż?

Kanclerz Kurii Metropolitalnej przewodniczył Mszy św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Katowice: ulicami miasta przeszła Droga Krzyżowa

Tegoroczne nabożeństwo było wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem miało charakter ekumeniczny.

22-03-2024

Radio eM

Abp Galbas: Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw - grzeszą ludzie

W piątek 22 marca metropolita katowicki był gościem w "Rozmowie poranka" w Radiu eM.

22-03-2024

Abp Skworc: Pośpiech nie musi być liczony w kilometrach, tylko w ofiarowanym czasie

Abp senior przewodniczył Mszy św. w kościele Matki Bożej Piekarskiej w Katowicach.

29 marca 2024 roku
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
Kolor czerwony

J 18, 1 – 19, 42 | + – słowa Chrystusa E. – słowa Ewangelisty I. – słowa innych osób pojedynczych T. – słowa kilku osób lub tłumuPojmanie Jezusa E. Po wieczerzy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron....

1984 † Paweł Królik
2006 † Stanisław Wrona
2014 † Alojzy Borkowski

1968 - ks. Damian KROSNY
1974 - ks. Marek WIDEŁ

W Wielki Piątek, 29 marca, Wydziały Kurii oraz Sąd Metropolitalny nie urzędują.