Chorzów: 100-lecie urodzin ks. Konrada Szwedy

Archidiecezja Katowicka

2013-01-01

W najbliższą niedzielę, 30 grudnia, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa o godz. 12.00 w parafii św. Floriana w Chorzowie zostanie odprawiona Msza święta za budowniczego kościoła, zmarłego w roku 1988 księdza prałata Konrada Szwedę w przeddzień 100. rocznicy jego urodzin. Mszy świętej będzie przewodniczył katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny.

Ks. Konrad Szweda urodził się 31 grudnia 1912 r. w Rybnickiej Kuźni k. Rybnika. W czasie II wojny światowej trafił najpierw do obozu koncentracyjnego w Auschwitz (nr 7669), a następnie Dachau.

Proboszczem parafii św. Floriana w Chorzowie został w roku 1957, przejmując kontynuowanie budowy kościoła. Był nim do roku 1980. Następnie, po krótkim pobycie na emeryturze, został proboszczem w Łaziskach Górnych.

Radni Chorzowa imię ks. Szwedy nadali niedawno przebiegającej przy kościele ulicy.

Wypowiedź – ks. Damian Gajdzik, proboszcz parafii św. Floriana – mp3

Wypowiedź – ks. Andrzej Suchoń (proboszcz kościoła mariackiego Katowicach) – mp3

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny