Katowice: Dies episcopi i Orszak Trzech Króli

Archidiecezja Katowicka

2013-01-10

W uroczystość Objawienia Pańskiego tj. 6 stycznia 2013 r. przypada 15. rocznica święceń biskupich księdza arcybiskupa Wiktora Skworca (Dies episcopi). Z tej okazji zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego. Eucharystia rozpocznie się o godz. 12.00 w katowickiej katedrze.

Po Mszy św. spod katowickiej katedry wyruszy już po raz drugi Orszak Trzech Króli. Celem imprezy jest wspólnotowe, rodzinne przeżywanie Święta Trzech Króli, podczas radosnego przemarszu ulicami miasta, któremu towarzyszy śpiew kolęd.

Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Trzej Królowie na czele orszaków reprezentujących trzy kontynenty: Europę – kolor czerwony; Azję – kolor zielony; Afrykę – kolor niebieski, zmierzają w barwnym pochodzie ulicami miasta do Nowonarodzonego Dzieciątka, by złożyć mu pokłon.

W ubiegłym roku Orszak zgromadził kilka tysięcy osób.

Katowicki Orszak Trzech Króli został zainspirowany prze Orszak Trzech Króli Fundację (OTKF) z Warszawy, która jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia i pomaga innym miastom w zorganizowaniu lokalnego orszaku.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz oraz prezydent Katowic Piotr Uszok.

Organizatorami Orszaku są Grupa eM Media oraz Śląskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe. W przygotowania do Orszaku włączyły się wspólnoty parafialne oraz szkoły katolickie z terenu  Katowic i okolic.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przejdzie również 6 stycznia br. ulicami Tychów.

O godz. 16.30 w katedrze będzie miał miejsce koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu dziewczęcego chóru katedralnego „Puellae orantes” i kwartetu smyczkowego „Airis” z Tarnowa.

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny