Dziewięćdziesiąt lat „Gościa Niedzielnego”

Archidiecezja Katowicka

2013-09-19

Trzy dni, od 20 do 22 września br., trwać będą obchody 90. rocznicy powstania tygodnika „Gość Niedzielny”. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, w niedzielę, 22 września br. o godz. 12.00.

Zapraszając diecezjan do udziału w obchodach metropolita katowicki napisał: „Obecnie, gdy mija 90 lat nieprzerwanego niemal ukazywania się „Gościa Niedzielnego” jest on jednym z największych tygodników opinii w Polsce. Co tydzień trafia do kilkuset tysięcy czytelników. Wielu katolikom pomaga po chrześcijańsku widzieć świat i swoje życie. „Gość Niedzielny” jest również ważnym głosem Kościoła w życiu publicznym. (...)Wyrażam wdzięczność Redaktorom i Współpracownikom „Gościa” za ich pełną oddania pracę, dobrze służącą formacji religijnej i społecznej czytelników. Dziękuję również wszystkim, którzy co tydzień pomagają rozpowszechniać nasz Tygodnik: księżom, kościelnym, ministrantom, kolporterom. Wasza praca jest niezmiernie ważna!”

Pierwszy numer „Gościa Niedzielnego” ukazał się z datą 9 września 1923 r. W odezwie zamieszczonej w tym numerze ks. August Hlond, ówczesny administrator apostolski Górnego Śląska, napisał: „Idź w swą drogę, ››Gościu Niedzielny‹‹. W imię Boże wstępuj w progi. Wnoś wszędzie światło, ciepło i pokój Chrystusowy. Złoty lud śląski chętnie ci ze staropolską gościnnością otworzy serca i domy, i radośnie cię witać będzie słowami: gość w domu, Bóg w dom”.

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny