Muzyka na Wielki Piątek po raz trzeci

Archidiecezja Katowicka

2014-04-15

„Muzyka na Wielki Piątek - Via Crucis” to tytuł koncertu-misterium, który w najbliższy piątek, 18 kwietnia br., odbędzie się o godz. 23.30 w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Do łączenia przeżycia najgłębszych tajemnic chrześcijaństwa z przeżyciem artystycznym w ramach cyklu „Muzyka na Wielki Piątek” już po raz trzeci zaprasza Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

Tym razem podczas wielkopiątkowej nocy śpiewacy zaprezentują Via Crucis (Droga Krzyżowa) Ferenca Liszta. To mało znane dzieło na chór i fortepian jest jednym z dowodów na duchowe przemiany w życiu kompozytora. Pozbawiając kompozycję szaleńczych pasaży oraz gęstej, wirtuozowskiej faktury Liszt podjął próbę uzyskania równowagi między słowami Pisma Świętego, a tym, co niesie muzyka. Przy fortepianie zasiądzie absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach Paweł Lis. Wystąpią również Jarosław Kitala – baryton, Adam Myrczek – bas, Aleksandra Poniszowska – mezzosopran, Angelina Roch-Domagała – alt.

Tej nocy będzie można usłyszeć także Stabat Mater Giovanniego P. da Palestriny oraz - już wpisujące się w tradycję tej nocy – trzychórowe Miserere Gregorio Allegriego. W roli solistów wystąpią śpiewacy Cameraty Silesia: Magdalena Szostak-Krupowicz, Grażyna Szary, Bogusław Kowalski i Łukasz Smołka.

Cały koncert poprowadzi Anna Szostak - pomysłodawczyni wielkopiątkowych czuwań muzycznych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc oraz Prezydent Katowic Piotr Uszok.

Koncert-misterium organizują: Grupa eM Media, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Camerata Silesia.

Całe wydarzenie będzie transmitowane na antenie Radia eM 107,6 fm.

 

Posłuchaj: Wypowiedź Piotra Czakańskiego, prezesa Grupy eM Media

Zobacz: Plakat

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny