Inauguracja VII Metropolitalnego Święta Rodziny i Jubileusze Małżeńskie

Archidiecezja Katowicka

2014-05-16

W niedzielę, 18 maja br., o godz. 12.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca zainaugurowane zostanie VII Metropolitalne Święto Rodziny.

Odbywać się będzie pod hasłem „Rodzina Miłością Wielka”.

Równocześnie podczas tej Mszy św. będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Pierwszy raz w archidiecezji katowickiej odbędzie się  Archidiecezjalne Świętowanie Jubileuszy Małżeńskich, którego myślą przewodnią są słowa „Co Bóg złączył...”. zgromadzeni w katowickiej katedrze małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie i każda para otrzyma indywidualne błogosławieństwo. Jubilatów będzie witać na schodach góralska kapela z Jaworzynki, a małżonkowie będą „odznaczeni” okazjonalnym kotylionem, jak na weselu.

Po uroczystości w katedrze, ponownie będzie grała kapela Jetelinka, będzie kołocz i kawa - czyli odbędzie się swoiste „małe wesele” na placu katedralnym. Będzie można zatańczyć.

Do pomocy w organizacji wydarzenia czynnie włączają się małżeństwa z ruchu Domowego Kościoła oraz narzeczeni, którzy brali udział w kursach projektu Przed Nami Małżeństwo.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z abp. Damianem Zimoniem do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Przy grobie św. Jana Pawła II, powstał pomysł przedsięwzięcia, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś. Dotychczasowe Metropolitalne Święta Rodziny odbyły się pod hasłami: „Moja wyjątkowa rodzina”, „Portret matki”, „Ojciec fundamentem rodziny”, „Piękno życia rodzinnego”, „Przez pokolenia” oraz „Rodzina wiarygodna”. Koordynatorem Metropolitalnego Święta Rodziny jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Posłuchaj:
Wypowiedź – Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza
Wypowiedź – ks. Jarosław Ogrodniczak, duszpasterz rodzin, wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i moderator diecezjalny Domowego Kościoła

Zobacz: Plakat

Link do spotu o Jubileuszach Małżeńskich: https://www.youtube.com/watch?v=nk9QDFwQ2Sc

Link do strony Metropolitalnego Święta Rodziny: http://www.swieto-rodziny.pl

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny