Piekary Śl.: Pielgrzymka kobiet i dziewcząt

Archidiecezja Katowicka

2014-08-14

Kolejna doroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbędzie się w niedzielę, 17 sierpnia br.

W zaproszeniu odczytanym w parafiach archidiecezji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przypomniał, że trwa w metropolii górnośląskiej Rok Rodziny pod hasłem: „Rodzina miłością wielka”. „Wskazując na ponadczasową wartość rodziny, wypełniamy nauczanie św. Jana Pawła II, który w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” podkreślił, że małżeństwo i rodzina stanowią jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości” – podkreślił. Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że kobiecie przypada szczególna rola w kształtowaniu więzi rodzinnych.

„Razem z Maryją powierzymy Jej Synowi świat kobiet, reprezentowany na piekarskim wzgórzu przez babcie, matki, żony, córki, siostry zakonne, osoby stanu wolnego. Będą też przedstawicielki lokalnych samorządów i branż zawodowych. Zapraszam środowisko nauczycielek, pedagogów, personelu medycznego, świata kultury, nauki oraz ruchów katolickich i parafialnych wspólnot modlitewnych” – napisał w zaproszeniu abp Skworc i wyraził przekonanie, że w tym bogactwie stanów i powołań kryje się duchowy potencjał, od którego zależy jakość życia moralnego i religijnego rodzin na Górnym Śląsku.

„Wyjątkowym gościem pielgrzymki będzie w tym roku jałmużnik papieski, przybywający z Watykanu ksiądz arcybiskup Konrad Krajewski, który wygłosi do nas homilię” – poinformował metropolita katowicki.

Abp Skworc zachęcił również osoby, które nie będą mogły pielgrzymować do Piekar Śląskich, szczególnie chore i starsze, do duchowej łączności z pielgrzymami dzięki transmisji Mszy św. w Radiu eM i Radiu Katowice.

W tym roku podczas podczas piekarskiej pielgrzymki zostanie ogłoszony laureat dorocznej nagrody Lux ex Silesia (ogłaszany zawsze 17 sierpnia, we wspomnienie św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej). Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Plan pielgrzymki

Wzgórze kalwaryjskie:

godz. 8.00 – Godzinki o NMP

godz. 8.30 – Modlitwa różańcowa

Bazylika:

godz. 9.30 – Przybycie kardynałów i biskupów, procesja na Kalwarię z obrazem Matki Bożej Piekarskiej

godz. 10.00 – Msza święta na Wzgórzu Kalwaryjskim pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, homilia: abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski (Watykan)

godz. 14.00 – Godzina młodzieżowa

godz. 15.00 – Nieszpory maryjne i procesja do bazyliki