Adwentowe spotkanie nauczycieli akademickich i doktorantów oraz rekolekcje akademickie

Archidiecezja Katowicka

2014-12-11

Katowickie Duszpasterstwo Akademickie zaprasza na przedświąteczne spotkanie metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca z profesorami, nauczycielami akademickimi, pracownikami uczelni i doktorantami.

Spotkanie odbędzie się 13 grudnia br. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Początek o godz. 16.00. Gościem spotkania będzie bioetyk ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC, który wygłosi konferencję na temat: „Obronić godność człowieka – w nauce, w medycynie, w sobie”.

W zaproszeniu na spotkanie abp Skworc przypomniał, że rokrocznie w adwentowym czasie – zgodnie z tradycją sięgającą roku 1983 – pracownicy nauki i nauczyciele akademiccy śląskich uczelni gromadzą się na przedświątecznym spotkaniu opłatkowym, by na nowo odkrywać prawdę o tym „jak Bóg kocha ten świat” i że „wciąż kieruje ten świat ku sobie”.

„Wiara chrześcijańska jest wiarą we Wcielenie Słowa, jest – jak napisał papież Franciszek w encyklice Lumen fidei – „wiarą w Boga, który zbliżył się do nas tak bardzo, że wszedł w nasze dzieje”. Z tej też racji wiara w Syna Bożego, który stał się człowiekiem w Jezusie z Nazaretu, nigdy „nie oddala nas od rzeczywistości, ale pozwala nam pojąć jej najgłębsze znaczenie, odkryć, jak Bóg kocha ten świat i wciąż kieruje go ku sobie”...” – podkreślił metropolita katowicki.

„Wierny jest Ten, który was wzywa” – to hasło przewodnie rekolekcji adwentowych, które rozpoczną się w Krypcie Katedry w niedzielę, 14 grudnia br. Rekolekcje poprowadzi ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC (bioetyk, naprotechnolog) – dyrektor Ośrodka Wsparcia Płodności „NaProTechnologia” w Licheniu Starym.

Tematy poszczególnych dni:

Niedziela (godz. 11.00, 18.30 – in English, 20.00): „Świadkowie nieznanego Boga”

Poniedziałek (godz. 19.00): „Moc Ducha Świętego, czyli wezwanie od Boga”

Wtorek (godz. 19.00): „Głos sumienia, czyli wezwanie do nawrócenia”

Środa (godz. 19.00): „Obietnica, czyli wezwanie do wiary”

Posłuchaj:

Dzień Skupienia - ks. Wojciech Surmiak, archidiecezjalny duszpasterz akademicki

Akademiskie Rekolekcje Adwentowe - ks. Wojciech Surmiak, archidiecezjalny duszpasterz akademicki

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny