Posługa akolitatu w śląskim seminarium

Archidiecezja Katowicka

2014-12-11

W sobotę, 13 grudnia br., o godz. 10.30 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzieli w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach posługi akolitatu. Przyjmie ją 22 alumnów.

Akolita jest ustanawiany, aby wspomagać diakona i usługiwać kapłanowi. Jako nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, może tego sakramentu udzielać:

- gdy zwyczajny szafarz Komunii (biskup, kapłan, diakon) jest nieobecny

- kiedy zwyczajny szafarz jest obecny, ale nie może udzielać Komunii świętej ze względu na stan zdrowia, podeszły wiek lub inne prace duszpasterskie

- gdy liczba wiernych jest tak duża, że bez pomocy akolity obrzęd sprawowanie Mszy Świętej znacznie by się przedłużyło

Nie wszystkie te warunki muszą zachodzić jednocześnie. Wystarczy, że zaistnieje przynajmniej jedna z nich. Miejscowy duszpasterz decyduje, czy w danej sytuacji istnieją warunki, by akolita mógł sprawować swoją posługę jako nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej. Akolita może także zanosić Komunię św. chorych czy umierających.

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego akolita jest mężczyzną, który otrzymuje posługę akolitatu od swojego biskupa czy wyższego przełożonego zakonnego. Posługi tej, według motu proprio „Misteria quedam” Pawła VI z 1972 roku, udziela się odpowiednim obrzędem tym wszystkim, którzy zmierzają do przyjęcia kapłaństwa.

Posłuchaj: Wypowiedź ks. Marka Panka, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny