Katowice: Premiera musicalu „Jonasz” w Spodku

Archidiecezja Katowicka

2015-02-14

jonaszJuż tylko kilka dni zostało do premiery musicalu „Jonasz” w katowickim Spodku. Będzie ona miała miejsce w „Ostatki”, czyli we wtorek, 17 lutego br. o godz. 18.30.

 

Na premierę zapraszają twórcy megawidowisk „Franciszek- wezwanie z Asyżu” i „Exodus” oraz Wspólnota Młodzieżowa NINIWA w 10. rocznicę jej powstania zapraszają na musical „Jonasz” – sceniczną adaptację biblijnej Księgi Jonasza.

 

Informacja o musicalu „Jonasz”

Premiera autorskiego przedstawienia (tekst i reżyseria: Mariusz Kozubek, muzyka: Marcin Dzwonowski) została zrealizowana przez zespół Teatru „A” w Gliwicach 17.03.1996 r. Od tamtej pory spektakl (najpierw jako wieloobsadowy musical, później w formie kameralnego przedstawienia muzycznego) został zagrany kilkaset razy na terenie całej Polski.

17 lutego 2015 roku będzie miała premierę  całkowicie nowa  inscenizacja musicalu, zrealizowana w Katowickim Spodku z udziałem ponad 150 wykonawców. Obok kilkuosobowego Zespołu Teatru „A” wystąpią zaproszeni do współpracy wokaliści, aktorzy oraz młodzież przygotowująca się podczas wielomiesięcznych warsztatów do udziału w scenach zbiorowych (min. tanecznych). W roli Jonasza wystąpi Piotr Solorz, student Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, odtwórca jednej z ról w megawidowisku „Exodus”.

 

 

Treść Przedstawienia

Historia opowiedziana na kartach Starego Testamentu relacjonuje dzieje nietypowego proroka, powołanego przez Boga do głoszenia orędzia nawrócenia w grzesznej Niniwie. Jonasz, nie zamierzając zbyt łatwo poddać się swojemu przeznaczeniu, ucieka do Jafy, by tam wsiąść na okręt płynący do Tarszisz. Niestety - podczas podróży rozpętuje się straszliwa burza, marynarze rzucają losy, by dowiedzieć się z czyjego powodu statkowi grozi katastrofa. A gdy los pada na Jonasza – wyrzucają go za burtę. Morze się uspokaja. Niedoszły prorok budzi się we wnętrznościach wielkiej ryby, która po trzech dniach wypluwa go na ląd. Ziemią ocalenia okazuje się być Niniwa. Jonasz – chcąc nie chcąc - podejmuje próbę realizacji swojego powołania nie wierząc, że jej mieszkańcy usłuchają słów Boga. Jednakże - ku jego zdziwieniu - Niniwa się nawraca. Frustrację Jonasza pogłębia fakt, iż krzak pod którym znalazł cień z bożego polecenia usycha.

Księgę kończy dysputa Jonasza z Najwyższym. Prorok, niezadowolony z ostatecznego obrotu sprawy czyni wyrzuty Stwórcy. Bóg objawia prawdę o sobie jako o Bogu Litościwym, pragnącym zbawienia wszystkich ludzi.

 

Musical „Jonasz” zostanie wystawiony w katowickim Spodku we wtorek przed środą popielcową rozpoczynającą czas Wielkiego Postu, a więc w  tak zwane. „Ostatki”.

Przesłanie musicalu jakim jest m.in. wezwanie do nawrócenia korespondować będzie z II częścią wieczoru, podczas której na płycie Spodka pojawi się Krzyż Światowych Dni Młodzieży

(Kraków 2016), po krótkiej modlitwie prowadzonej przez oblacką Wspólnotę Młodzieżową NINIWA świętującą swoje 10-lecie,  odbędzie się koncert prowadzony przez ks. Jakuba Bartczaka (cieszącego się ogromną popularnością rapera) połączony z prezentacją młodzieżowych ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw. Ideą wieczoru będzie ukazanie Kościoła jako wspólnoty otwartej na młodych, odznaczającej się bogatą różnorodnością.

 

Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA

...Obchodzi 10 lat! Zapraszamy do Spodka na wielkie świętowanie! Za nami 10 lat ewangelizacji, spotkań, ogólnopolskich zjazdów i radości życia! Dziesiątki odwiedzonych w trakcie zagranicznego Wolontariatu Misyjnego miejsc, tysiące przejechanych kilometrów na rowerze, setki przyjaźni zawartych w trakcie Festiwalu Życia, trud osobistej formacji i nieustające doświadczenie Bożej miłości! A wszystko zaczęło się właśnie 10 lat temu na Koszutce w Katowicach, gdzie młody oblat, o. Tomasz Maniura OMI, zaczął regularnie spotykać się z kilkoma młodymi i prosić Boga o łaskę zostania narzędziami w Jego ręku.  Rodziły się pomysły i pragnienie ewangelizacji. Dziś wspólnota w całym kraju liczy ok. 400 członków, którzy regularnie spotykają się w swoich parafiach, a trzy razy do roku mają okazję podzielić się doświadczeniami ewangelizacyjnymi ze swoimi rówieśnikami z innych wspólnot.

 

Każdy z nas jest misjonarzem, którego posłał Pan. Jesteśmy grzesznymi niniwitami szukającymi nawrócenia, ale jednocześnie Jonaszami wezwanymi do Bożej misji. Proponujemy też kilka NINIWOWSKAZÓW, którymi warto kierować się po drodze. Ciesz się życiem. Dziel się sobą. Kochaj Boga. Wstań i idź do Niniwy!

Na wyjątkowe świętowanie w formie musicalu „Jonasz” zapraszamy już 17 lutego w katowickim Spodku!

Ks. Kuba Bartczak

Nazwisko: Bartczak. Zawód: ksiądz. Na co dzień jest kapelanem szpitala chorób płucnych we Wrocławiu i wikariuszem parafii św. Elżbiety we Wrocławiu, święcenia kapłańskie przyjął w 2007 r. „Prawdopodobnie najlepszy raper wśród polskich księży i jedyny ksiądz wśród polskich raperów”. Członek  hip-hopowych ekip z Wrocławia (Drugi komplet, Drutz), w zeszłym roku wydał solową płytę pt. „Powołanie”, na której znalazło się 14 utworów o życiu, Bogu i kościele. Jego teledysk do piosenki „Pismo Święte” odtworzono na YouTube ponad milion razy. Ksiądz Kuba podkreśla przy tym, że jego prawdziwym powołaniem jest służba Bogu, a swoją popularność wykorzystuje do głoszenia Ewangelii. Jak sam o sobie mówi, chce być zwykłym księdzem na parafii, którego Dyrektorem Generalnym jest Jezus Chrystus. Hip-hop jest dodatkiem, ale jak przyznaje ks. Kuba: „z niego nie można się wyleczyć”.

 

Musical „Jonasz”

Tekst (na podstawie biblijnej „Księgi Jonasza”) i reżyseria: Mariusz Kozubek

Muzyka: Marcin Dzwonowski

Choreografia: Henryk Konwiński

Scenografia: Alicja Patyniak

Kostiumy: Marek Stecko

Producent: Piotr Czakański

 

Organizator:

Grupa eM Media Sp. z  o.o.

 

Współorganizator:

Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA

 

Patronat honorowy:

Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc,

Prezydent Katowic Marcin Krupa,

Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Antonii Bochm OMI

 

Partnerzy:

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Teatr A, Miasto Katowice, Opera Śląska

 

Patronat medialny:

Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, TVP Katowice, Gość Niedzielny, Radio eM.

 

Sponsorzy:

Vasco Doors, Dzida Produkt

 

Bilety do nabycia:

- w sieci Ticketpro.pl

- w parafiach archidiecezji katowickiej i gliwickiej

- w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Katowicach, tel. 519 546 011

- w siedzibie Grupy eM Media, Katowice ul. Wita Stwosza 11 tel. 506 727 468, 506 727 458

Rezerwacja biletów:

reklama@grupaem.pl

 

Więcej informacji:

www.facebook.com/musicaljonasz

http://www.exodusmegawidowisko.com/#!musicaljonasz/c1ywa

 

Piotr Czakański

tel. 605 488 062

Grupa eM Media Sp. z o.o.

 

 

 

Scenariusz i reżyseria

Mariusz Kozubek - reżyser, założyciel i wieloletni dyrektor Teatru A, twórca ponad 20 autorskich premier: spektakli dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. Reżyser i scenarzysta: megawidowiska „Franciszek – wezwanie z Asyżu” (2013) oraz „Exodus”(2014),pop-rock opery „ David” na motywach historii biblijnego króla Dawida (2010), „Pasji”- widowiska o Śmierci i Zmartwychwstaniu Pańskim (2005), widowiska ulicznego „Genesis” (2004) w oparciu o dziewięć pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju, „Pelikana” (2004)- musicalu o męczennikach XX w. spektakl przygotowany na Światowe Dni Młodzieży w Kolonii (2005), twórca adaptacji scenicznej starotestamentalnej "Księgi Tobiasza”(1997). Autor scenariuszy teatralnych, filmów, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i piosenek. Aktor, wokalista, kompozytor.

 

Choreografia

Henryk Konwiński - choreograf, tancerz, reżyser; dyplom Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie, stypendysta Het Nationale Ballet w Amsterdamie i Nederlans Dans Theater w Hadze. Pracował pod kierunkiem samego Maurice'a Bejarta w Brukseli oraz Alicji Alonso (primabalerina Ballet Nacional de Cuba) w Hawanie. W Etiopii prowadził zajęcia z tancerzami z Adis Abeby, których efektem stała się etiuda baletowa do muzyki wybitnego etiopskiego jazzmana, Mulatu Astatke. Brał udział w warsztatach teatralno- muzyczno- tanecznych w Indiach. W Polsce pracował pod okiem Feliksa Parnela, Stanisława Miszczyka, Witolda Borkowskiego i Conrada Drzewieckiego. Blisko 30 lat, związany ze Śląskiem: Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu i Teatrem w Zabrzu. Najwięcej nagród za swoją pracę choreograficzno-reżyserską zdobył właśnie na Śląsku, gdzie jako twórca opracował choreograficznie ponad 20 baletów, podobną ilość oper i operetek, a także spektakli teatralnych.

 

Producent

Piotr Czakański - Grupa eM Media, polski pisarz, stypendysta "Stiftung Preussische Seehandlung" (Berlin) i "KulturKontakt" (Wiedeń). Współtwórca kwartalnika literackiego „FA-art" oraz kurator wystawy poświęconej życiu i twórczości Franza Kafki (prezentowanej m.in. na krakowskim Kazimierzu). Wraz z aktorem Teatru Cricot 2 Stanisławem Rychlickim założył Teatr "Ecrit". Opublikował powieści „Pierrot i Arlekin”, „Ostatnia amerykańska powieść”, „Aj” oraz „Zimno”. Tłumaczony na język niemiecki. W przygotowaniu powieść „Peregrinus”. Z austriackim dyplomatą Rembertem Schleicherem (Wiedeń) wydał monografię „Bajit Chadasz” oraz z ks. Arturem Stopką „Siedem dni w Internecie”. Współtwórca Radia eM 107,6 FM. Inicjator i pomysłodawca wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Współautor ogólnopolskich kampanii reklamowych produktów z branży spirytusowej, budowlanej i wydawniczej. Producent megawidowisk  „Franciszek - wezwanie z Asyżu” (2013), „Exodus” (2014) oraz musicalu „Jonasz” (premiera: luty 2015).

 

Inicjatywa

o. Tomasz Maniura OMI – Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA, ur. 01.03.1978 w Lublińcu. We wrześniu 1997 roku wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu, a w roku 2004 zyskał tytuł magistra teologii oraz przyjął święcenia kapłańskie. W 2012 r. uzyskał tytuł licencjacki. Od początku swojej posługi kapłańskiej działa jako duszpasterz młodzieży, najpierw jako wikary w Katowicach – Koszutce, a od roku 2008 jako Duszpasterz Młodzieży Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Od 10 lat tworzy ogólnopolskie oblackie Duszpasterstwo Młodzieżowe NINIWA poprzez realizowanie szerokiej oferty dla młodych, w tym przez popularne, zagraniczne wyprawy rowerowe NINIWA Team.

Archidiecezjalny Serwis Informacyjny